Waldemar Cichoń, twórca postaci kota Cukierka, ustanowiony patronem biblioteki szkolnej w Rudzie Śląskiej

W Szkole Podstawowej nr 8 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Rudzie Śląskiej, polski pisarz dziecięcy, Waldemar Cichoń, znany z tworzenia popularnych książek o kocie Cukierku, został mianowany patronem biblioteki szkolnej. Cichoń to nie tylko autor wyjątkowych książek dla dzieci i młodzieży, ale też aktywny popularyzator czytelnictwa, który swoją karierę rozpoczął jako dziennikarz w mediach lokalnych i regionalnych, a potem przeniósł się do dziedziny public relations, pracując dla różnych przedsiębiorstw i instytucji naukowych.

Pierwsza książka Cichońa, „Cukierku, Ty łobuzie!”, urodziła się z chęci zainteresowania syna autora, Marcela, literaturą. Debiutancki tom powstał w 2009 roku, zaś jego publikacja miała miejsce dwa lata później, w 2011 roku. Książka o przygodach kota Cukierka szybko zyskała uznanie młodych czytelników – do 2021 roku doczekała się aż 27 wydań i sprzedano ponad 500 tys. egzemplarzy, co zdecydowanie umocniło jej pozycję na liście bestsellerów literatury dziecięcej w Polsce. W 2017 roku książka znalazła się na liście lektur szkolnych dla klas I-III Ministerstwa Edukacji Narodowej i zainicjowała serię składającą się z 10 części. Waldemar Cichoń to także twórca wielu innych popularnych publikacji, takich jak „Seria o psie Riko” czy „Skrzata”.

10 stycznia oficjalnie ogłoszono, że biblioteka Szkoły Podstawowej nr 8 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Rudzie Śląskiej przyjmuje imię Waldemara Cichonia. Tego dnia, w budynku szkolnym w Wirku, odbyły się uroczystości, w których brał udział sam pisarz. Cichoń wziął udział w apelu szkolnym, podczas którego pasował na czytelników wszystkich pierwszoklasistów tej placówki. Następnie umieścił swój autograf na drzwiach biblioteki, które ozdobiono specjalną grafiką nawiązującą do bohaterów jego książek.

Grażyna Kubica, nauczycielka bibliotekarka z SP nr 8 wyjaśniła motywacje stojące za decyzją o nadaniu bibliotece imienia Cichonia. Jak mówiła, jako szkoła nosząca imię „Miłośników Ziemi Śląskiej”, chcieli, aby poszczególne pomieszczenia były patronowane przez żyjące osoby, które mają wyjątkowy związek ze Śląskiem. Wybór padł najpierw na bibliotekę, jako miejsce szczególnie ważne dla procesu edukacji i wychowania młodych ludzi.