Festiwal Kultury Brazylijskiej i Capoeira zdobywają serca mieszkańców Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej odbywa się pełne rytmu wydarzenie – Festiwal Kultury Brazylijskiej wraz z Batizado e Troca de Cordas Aruê Capoeira. To nie tylko szansa na poznanie brazylijskiego tańca, ale również okazja do świętowania wybitnych osiągnięć nauczycieli Capoeiry.

Capoeristas, zarówno z Polski jak i z zagranicy, przybyli do Rudy Śląskiej by wziąć udział w festiwalu, który ma miejsce w Nowym Bytomiu. Wydarzenie to jest okazją do wręczenia specjalnych nagród dla najbardziej zaawansowanych uczestników. Nie brakuje także gości specjalnych z różnych stron świata, którzy dodają imprezie swojego unikalnego uroku. W ramach festiwalu przewidziano także zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych oraz efektowny pokaz roda de capoeira.

Festiwal jest zlokalizowany w hali MOSiR na ulicy Hallera 16b. W sobotę o godzinie 12:00 capoeristas dali popis swoich umiejętności na placu Jana Pawła II. Przechodząc z hali MOSiR na rynek, akompaniowali sobie rytmami brazylijskiej samby i bębnów Batucada. Na miejscu odbyły się także zajęcia z podstaw capoeira, a na koniec zaprezentowano Roda de Capoeira.

Przez kolejny dzień Ruda Śląska stanie się małą Brazylią. Poniżej przedstawiamy program niedzielnych atrakcji:
10:00 – 10:30 Rozgrzewka – Samba & Batucada (OPEN)
10:30 – 11:45 Trening z podziałem na grupy zaawansowania (OPEN)
11:45 – 12:00 Przerwa
12:00 – 13:15 Trening z podziałem na grupy zaawansowania
13:15 – 14:00 Roda
14:00 – 14:30 Podsumowanie i zakończenie Festiwalu

Za organizację wydarzenia odpowiada UKS Capoeira Ruda Śląska, jeden z największych klubów sportowych capoeira w Polsce. Klub ten jest pomysłodawcą projektu Capoeira in Family, który ma na celu zainteresowanie rodziców aktywnym trenowaniem razem ze swoimi dziećmi. Wśród członków klubu znajdują się finaliści Ogólnopolskich Turniejów Capoeira, jak również zwycięzcy i finaliści turniejów dla dzieci.

Początki sekcji Capoeira w Rudzie Śląskiej – Halembie datują się od roku 2004. Od tamtego czasu, bez przerwy prowadzone są zajęcia z Capoeira. Co roku grupa zyskuje na liczebności. Pierwotnie stworzono jeden z pierwszych w Polsce Uczniowski Klub Sportowy, do którego z czasem dołączyli rodzice dzieci uczestniczących w zajęciach. Z upływem lat i rosnącym zaangażowaniem członków, klub rozszerzył swoją działalność m.in. o promocję zdrowego trybu życia – można przeczytać na stronie UKS Capoeira Ruda Śląska.