Noc Muzeów w Muzeum Miejskim Ruda Śląska: Zobacz zaplanowane atrakcje!

18 maja przypada kolejna edycja Nocy Muzeów, a Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej, we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym, już teraz ujawnia swój program. Będzie można zdecydować, na które warsztaty i wydarzenia warto się zapisać!

Noc Muzeów 2024 postawi na temat „Kożdy Mo Swojego Ptoka, czyli Ślōnskie Hobby”. Podczas tego wydarzenia, zwiedzający będą mieli okazję zgłębić najróżniejsze hobby – od fascynacji grą w skata, przez pasję gry na akordeonie, po obserwację ptaków. Dla najmłodszych mieszkańców Rudy Śląskiej zostały również przygotowane atrakcyjne warsztaty kreatywne.

Wydarzenie to jest okazją do spotkania z osobami pasjonującymi się różnymi dziedzinami, rękodzielnikami oraz artystami gotowymi udostępnić swoje projekty i kolekcje. Dodatkowo, rudzcy muzealnicy otworzą swoje magazyny i na wystawie „Kożdy mo swojego ptoka” zaprezentują eksponaty ukazujące różnorodność śląskich hobby – informuje Muzeum Miejskie.

Pełen program Nocy Muzeów znaleźć można poniżej:

’Program Nocy Muzeów’
Podczas wydarzenia zaplanowano między innymi zwiedzanie wystawy stałej „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej” o godzinach 19:30, 20:30, 21:30.

Sala Muzealna
W programie znajdują się między innymi otwarcie wystawy czasowej „Kożdy mo swojego ptoka, czyli Ślōnskie hobby” o godzinie 16:00, wykład Dr hab. Doroty Świtały-Trybek z Uniwersytetu Opolskiego, różne występy artystyczne oraz prezentacja zainteresowań lokalnych pasjonatów jak np. prezentacja kolekcji akordeonów Józefa Osmendy oraz opowieść młodego ornitologa Marka Fabera.

Sala gimnastyczna w I LO
Na miejscu będą stanowiska prezentujące tradycyjne i współczesne hobby ludzi twórczych, warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży, pokaz walki zapaśniczej zawodników „ZKS Slavia” oraz nauka gry w skata pod okiem członków Polskiego Związku Skata Okręg Zabrze.

Etnołogrōdek
W programie są również prezentacje działalności śląskich hobbystów, ekspozycja zabytkowych rowerów „Silesia na kole”, warsztaty rodzinne w ogrodzie oraz prezentacja dawnych sprzętów gospodarskich dla najmłodszych.

Udział w warsztatach w sali gimnastycznej oraz w wydarzeniach sali muzealnej, a także zwiedzanie wystawy stałej wymaga wcześniejszej rezerwacji!