Startuje dwunasta odsłona walentynkowej kampanii dobroczynnej "Kocham Rudą Faunę" na rzecz zwierząt

Tradycyjna walentynkowa akcja charytatywna pod hasłem „Kocham Rudą Faunę” wita swój dwunasty rok działania w mieście Ruda Śląska. To za sprawą I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza oraz pięciu miejscowych szkół podstawowych, które zdecydowały się wesprzeć zwierzęta, przekazując najbardziej potrzebne artykuły do schroniska dla zwierząt w Rudzie Śląskiej. Tegoroczna edycja kampanii potrwa od 13 lutego do 1 marca.

Ewa Chromik, koordynatorka projektu oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej, tłumaczy, że święto zakochanych w ich placówce od dawna jest synonimem pomocy zwierzętom. To coś w rodzaju szkolnej tradycji, która corocznie przyciąga coraz więcej uwagi. Podkreśla, że starają się uświadomić uczniom, iż nie tylko ludzie mogą być obdarowani miłością – bezdomne zwierzęta także jej potrzebują.

Jak co roku, organizatorzy zdecydowali się na kooperację z zaprzyjaźnionymi szkołami podstawowymi. W ramach kampanii odbędą się także spotkania z ekspertami zajmującymi się zwierzętami. Uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez dr Marlenę Drapalską-Grochowicz z Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego, opiekunkę Koła Naukowego Praw Zwierząt Barbarę Klasik-Przychodzeń – behawiorystkę i Piesełkowa, Magdalenę Michałek – psychologa i behawiorystę oraz wolontariuszki – absolwentki I LO Patrycję Drozd, Justynę Mikę i Martę Badurę. Zajęcia dogoterapii to kolejny element programu akcji.

(„Pączki na ratunek” to inicjatywa rozpoczynająca akcję 13 lutego – wyjaśnia Ewa Chromik. Tego dnia szkoła sprzedaje pączki, które zostały podarowane przez piekarnię „Jakubiec”. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na zakup karmy dla zwierząt.

W tym roku kampania skupia się głównie na pomocy kotom. Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do naszej inicjatywy, do wsparcia schroniska poprzez zakup mokrej karmy dla dorosłych kotów, seniorów i kociąt. Szczególnie istotne jest to w okolicy 17 lutego, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Kota. Nadal dostępne są także kalendarze na sprzedaż, zarówno w schronisku, jak i I LO. Pomoc zwierzętom nie kończy się jednak na tym. W wielu rudzkich szkołach działa wielu wolontariuszy, którzy regularnie pomagają w schronisku, więc wsparcie jest dostępne przez cały rok, co Chromik uważa za szczególnie cenne.

Do współpracy przy tegorocznej edycji akcji zaproszone zostały następujące szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, Szkoła Podstawowa nr 28 im. Wincentego Janasa, Szkoła Podstawowa nr 35 oraz Szkoła Podstawowa nr 41 im. Gwarków Rudzkich.