Po ożywieniu, plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej-Goduli został uznany za najlepszą przestrzeń publiczną na Śląsku w kategorii „przestrzeń publiczna”. Decyzję tę podjęto podczas uroczystości w Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu prowadzonego przez Zarząd Województwa Śląskiego. W sumie rozdano pięć nagród i dwa wyróżnienia.
Oceniający docenili skonsultowanie koncepcji z mieszkańcami na każdym etapie realizacji projektu. Jako argumenty za przyznaniem nagrody jury podało, że plac to inwestycja, na którą czekali lokalni mieszkańcy, a która powstała przy ich udziale. Stworzyli miejsce tętniące życiem, dobrze zagospodarowane i nawiązujące do historycznych elementów. To park z różnorodnymi strefami dla użytkowników różnych grup wiekowych.
Miasto przystąpiło do rewitalizacji placu Niepodległości, utworzonego w 1929 roku z okazji 10-lecia niepodległości Polski, w 2022 roku. Efektem tych działań jest przestrzeń o powierzchni blisko 7 tys. m², mająca cechy otwartego miejskiego placu i parku. Istniejący drzewostan został dostosowany do nowych warunków. Szpalery drzew z wschodniej i zachodniej strony placu zostały uzupełnione o nowe nasadzenia, które w przyszłości będą tłumić hałas z ruchliwej ulicy Karola Goduli. Inwestycja obejmowała również budowę restauracji z toaletą dla wszystkich, budowę fontanny, stojaków rowerowych, słupa ogłoszeniowego oraz wymianę ławek i koszy na śmieci. Wprowadzono też nowe oświetlenie z energooszczędnymi oprawami LED.
Odbyły się również prace konserwatorskie i restauratorskie na miejscu istniejących kwietników oraz pomnika św. Jana Nepomucena. Na odnowionym placu postawiono ławkę Karola Goduli z rzeźbą przedstawiającą postać tego legendarnego przemysłowca. Dodatkowo zamontowano granitową kulę poruszaną ciśnieniem wody, na której umieszczono kontury wszystkich kontynentów, z wyraźnym oznaczeniem Rudy Śląskiej.
Projekt rewitalizacji placu Niepodległości, który powstał w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”, został opracowany przez dr inż. arch. Marka Janika i jego zespół z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Politechnice Śląskiej. Koszt całkowity inwestycji wynosił 5,6 mln zł, a miasto uzyskało 4,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład na sfinansowanie tej inwestycji.
W konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego zrealizowaną w 2022 roku przyznano nagrody w dwóch kategoriach. W kategorii przestrzeni publicznej przyznano dwie równorzędne nagrody: za rewitalizację Placu Niepodległości w Rudzie Śląskiej oraz Kino Plenerowe w Suszcu. Wyróżniono także rewitalizację przestrzeni „Planty im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego” w Dąbrowie Górniczej.
W drugiej kategorii, obiektów użyteczności publicznej, pierwsza nagroda Marszałka została przyznana za rozbudowę, przebudowę, remont i zmianę sposobu użytkowania Budynku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Drugą nagrodę otrzymało Przedszkole nr 4 w Bielsku-Białej za rozbudowę budynku, a wyróżnienie otrzymał projekt rozbudowy budynku gastronomicznego w Tychach. Dodatkowo, marszałek nagrodził modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego w Chorzowie nagrodą specjalną.
Zarząd Województwa Śląskiego organizuje konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną w regionie już od 24 lat we współpracy z katowickimi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jego celem jest poprawa jakości przestrzeni publicznej, zwiększenie aktywności społecznej i gospodarczej, podnoszenie świadomości o kształtowaniu przestrzeni oraz promocja projektantów tworzących wysokiej jakości rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne.
Do tej pory Ruda Śląska zdobyła cztery wyróżnienia: w 2013 roku za kompleks sportowo-rekreacyjny Aquadrom, a rok później za przebudowę budynków na ulicy Hlonda na potrzeby CIS w Orzegowie. W 2019 roku dwie główne nagrody przypadły inwestycjom z Rudy Śląskiej: rewitalizacji dworca w Chebziu i rewitalizacji rynku w Orzegowie.