Wybitni działacze społeczni Leon Stefański, Jan Szołtysik oraz Jan Wyżgoł zostali uhonorowani prestiżowym wyróżnieniem „Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska”. Prezydent Michał Pierończyk, wyraził swoje podziękowania i gratulacje na rzecz całej społeczności Rudy Śląskiej, dla tych nieustępliwych wojowników wolności i demokracji.
Leon Stefański, urodzony 18 marca 1938 roku w Borzęcicach z polsko-niemieckiej rodziny, miał trudne początki. Prześladowany za pochodzenie, musiał ukrywać się. Początkowo pracował w lesnictwie powiatu jarocińskiego, później w fabryce H. Cegielskiego w Poznaniu, gdzie był świadkiem wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Po aresztowaniu w 1958 roku skierowany został do pracy przymusowej w kopali „Wanda-Lech”, później „Pokój”, w Rudzie Śląskiej. Tam poznaje swoją przyszłą żonę Anielę i zakładają rodzinę w 1959 roku.
W latach 60-tych dołączył do samorządu mieszkańców i pracował społecznie z młodzieżą, założył osiedlowy klub sportowy. W połowie lat 70-tych pełnił funkcję przewodniczącego Rady Osiedlowej Miejskiej Rady Narodowej, pracował też społecznie jako członek Komisji Pojednawczej przy Sądzie w Rudzie Śląskiej. W 1980 roku był jednym z inicjatorów strajku w Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój” oraz założycielem i członkiem Komisji Zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Przez swoją postawę 13 grudnia 1981 roku został internowany i osadzony w Zabrzu – Zaborzu. Po zwolnieniu z internowania dostał wypowiedzenie z pracy. Z tego powodu około pół roku musiał się ukrywać. W 1985 roku przeszedł na emeryturę.
Jan Szołtysik, urodzony 7 maja 1943 roku w Orzechu, przeniósł się do Rudy na początku lat 50-tych XX wieku. Uczęszczał najpierw do Szkoły Podstawowej nr 6, a później nr 14. Skończył również szkołę zawodową w Zabrzu oraz technikum mechaniczno-elektryczne w Bytomiu. Całe swoje życie zawodowe był związany z KWK „Wawel”. Za swą antykomunistyczną działalność został internowany 13 grudnia 1981 roku i do 15 kwietnia 1982 roku przebywał w Ośrodku Odosobnienia dla Internowanych w Zabrzu – Zaborzu, a następnie do końca kwietnia 1982 roku w ośrodku w Kokotku.
Jan Wyżgoł, urodzony 30 grudnia 1948 roku w Rudzie, jest absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jeszcze jako student rozpoczął pracę jako nauczyciel języka polskiego. W swojej pracy skupił się na ochronie śląskiego dziedzictwa niematerialnego, przede wszystkim „ślonkij godki”. W 1980 roku wraz z innymi nauczycielami zainicjował ruch solidarnościowy w rudzkich placówkach oświatowych.