W Rudzie, jednej z dzielnic miasta, obserwuje się rosnące zaniepokojenie społeczne związane z obecnością bezdomnych na terenie byłego przystanku kolejowego Ruda Dworzec. Mieszkańcy czują się nieswojo, martwiąc się, że bezdomni, którzy często przebywają tam pod wpływem alkoholu, mogą stanowić zagrożenie dla ich bezpieczeństwa i zdrowia. Sytuację pogarsza fakt, że bezdomni pozostawiają po sobie bałagan i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w miejscach publicznych. Choć Straż Miejska usuwa tę nieregularność jak najlepiej potrafi, problem nie znika.
Żaneta, mieszkanka dzielnicy Ruda, opisuje sytuację na ulicy Wolności, która jest obecnie modernizowana i ma stać się bezpiecznym i reprezentacyjnym miejscem w Rudzie Śląskiej. W jej relacji pojawia się jednak smutny obraz kontrastu między planowanym prestiżem okolicy a rzeczywistością – bezdomni krążą i koczują w pobliżu miejskiego muzeum, do którego mieszkańcy chcieliby przyciągać gości. Żaneta wyraża swój smutek i frustrację, mówiąc o wieloletniej samotnej walce z tym problemem i apeluje do lokalnych władz o wsparcie.
Problem bezdomności jest jednak skomplikowany i trudny do rozwiązania. Straż Miejska podejmuje działania w celu zaradzenia tej sytuacji, prowadząc patrole i odpowiadając na wezwania mieszkańców. Bezdomnym oferuje pomoc poprzez informowanie o dostępnych schroniskach dla osób bezdomnych czy możliwości uzyskania wsparcia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Niemniej jednak Komendant Straży Miejskiej, Marek Partuś przyznaje, że propozycje te rzadko są akceptowane przez osoby bezdomne.
Dodatkowo komendant Partuś wyjaśnia, że brak jest jasno zdefiniowanych prawnych ograniczeń dotyczących przebywania osób bezdomnych w miejscach publicznych – dopóki nie dochodzi do naruszeń prawa.