Celebracja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i jak Ruda Śląska uczciła to wydarzenie

W Polsce, 2 maja jest dniem pełnym patriotyzmu, który jest poświęcony naszej narodowej fladze. Ten szczególny dzień, zwany Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, został uchwalony przez Sejm w wyniku zmian wprowadzonych do Ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Te zmiany wprowadzono 20 lutego 2004 roku. W Rudzie Śląskiej, lokalne władze postanowiły uczcić to święto, obdarowując mieszkańców flagami i chorągiewkami.

Założeniem Dnia Flagi jest nie tylko celebracja naszego narodowego symbolu, ale również promowanie szacunku do niego, rozwijanie wiedzy na temat polskich symboli narodowych, jak również kształtowanie postaw patriotycznych. Wybranie daty 2 maja na obchody tego święta nie było przypadkowe. Miało ono na celu wypełnienie dnia pomiędzy dwoma innymi ważnymi świętami – Świętem Pracy i Świętem Konstytucji 3 Maja. Dodatkowo, zbiega się ono z Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Jest też jeszcze jeden symboliczny aspekt związany z datą 2 maja. Tego konkretnego dnia w 1945 roku, polscy żołnierze zawiesili naszą flagę na Reichstagu w Berlinie, który leżał w gruzach po II wojnie światowej. To ważne wydarzenie historyczne dodaje jeszcze większego znaczenia obchodom Dnia Flagi.