Podążaj śladami historii na Festiwalu Miedzianka Po Drodze w Rudzie Śląskiej

Przygotujcie się na wyjątkowe doświadczenie, które rozpocznie się 28 sierpnia o godzinie 7:00 rano. Festiwal Miedzianka Po Drodze w Rudzie Śląskiej otworzy Stanisław Łubieński, który zaprowadzi nas w historyczną podróż po niezbadanych obszarach północnej części miasta. Poprzez swoje opowieści tworzy most łączący historie Rudy Śląskiej, Zabrza i Bytomia. Miejsca te są znane z osadnictwa sięgającego do dziesięciu tysięcy lat wstecz, gdzie natura mimo długotrwałego oddziaływania przemysłu pokazała swoją niesamowitą zdolność do przetrwania. Zaczynamy naszą przygodę w świetlicy na ulicy Jana III Sobieskiego 47, w dzielnicy Rudzka Kuźnica.

Po czterech godzinach, dokładnie o 11:00, dołączy do nas Andrzej Godoj z Muzeum Miejskiego imienia M. Chroboka. Oprowadzi nas po ulicach Rudy, chwytając esencję jej historycznej i przemysłowej tożsamości. Nasza podróż przez przeszłość Górnego Śląska obejmuje wizytę w ruinach domu Karola Goduli, znanego jako „król cynku”, oraz przechadzkę po malowniczych koloniach robotniczych. Dalej kierujemy swoje kroki ku Muzeum Miejskim i jego ekspozycji „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”. Punkt startowy tej części festiwalu to parking przy ulicy Kościelnej 12, naprzeciwko kościoła.

O godzinie 14:00 Michał Adamczyk z Wydziału Rozwoju Miasta rudzkiego magistratu poprowadzi nas ścieżkami Traktu Rudzkiego. Ten trakt jest przepięknym dowodem na skuteczną rewitalizację i rekultywację miejskich obszarów dotkniętych intensywnym oddziaływaniem przemysłu. Szczególnie zapada w pamięć przekształcenie największej hałdy w Rudzie Śląskiej w pulchnie zielony obszar. Start tego spaceru znajduje się na parkingu przy ulicy Czarnoleśnej 12, na terenie stadionu lekkoatletycznego.

Z pewnością to tylko niewielka część atrakcji, jakie czekają na uczestników festiwalu. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.