Zaproszenie na muzyczne spotkanie dla najmłodszych w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty

11 lutego, w ramach cyklu „Maluchy w krainie dźwięku” odbędzie się kolejna edycja koncertów umuzykalniających dla niemowląt i dzieci do szóstego roku życia wraz z ich rodzinami. Wydarzenie to organizowane jest przez Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty.

W tym okresie karnawałowym, „Maluchy w krainie dźwięku” pragną zabrać dzieci i ich rodziców na muzyczną przygodę pełną radości i energii. Tym razem najmłodsi będą mogli poczuć atmosferę balu przebierańców. Organizatorzy zachęcają do zabawy w przebrania – być może sala będzie pełna małych i dużych wróżek, zwierzątek, motyli, królewn, rycerzy a nawet superbohaterów?

Celem tych koncertów jest edukowanie i rozwijanie zdolności muzycznych dzieci, wzmacnianie więzi między nimi a rodzicami oraz pokazanie jak ciekawie spędzać czas z maluchami. Na koncertach panuje urozmaicona, dynamiczna atmosfera stworzona przez muzykę, która zachęca do wspólnej zabawy, tańca i śmiechu. Wszystko oparte jest na teorii i doświadczeniach amerykańskiego psychologa muzyki – prof. Edwina E. Gordona.

Idea koncertów polega na stymulowaniu rozwoju dziecka poprzez muzykę, wykorzystując jego naturalne predyspozycje i zdolności w okresie największej podatności młodego umysłu na naukę. Sposób prowadzenia koncertów ma na celu rozwijanie zrozumienia muzyki przez dzieci oraz optymalizację ich zdolności muzycznych. Metoda prof. Gordona zakłada, że do trzeciego roku życia dzieci powinny przejść pewne etapy poznawcze związane z muzyką, które stanowią solidne fundamenty dla potencjalnej, przyszłej edukacji muzycznej. W trakcie tych etapów dzieci są stopniowo przyzwyczajane do różnych skal muzycznych, rytmów, brzmień za pomocą krótkich piosenek i rytmycznych dźwięków. Na koncertach dzieci mają również szansę na wyrażanie siebie poprzez śpiew, taniec czy efekty dźwiękonaśladowcze.