Kierowca Volkswagen’a przekroczył prędkość o ponad 60 km/h, stracił prawo jazdy na 3 miesiące i otrzymał mandat

Podczas rutynowej kontroli drogowej na terenie Gliwic policjanci zatrzymali mężczyznę kierującego volkswagenem. Kierowca ten pędził z prędkością przekraczającą 110 km/h w obszarze zabudowanym. W wyniku tego incydentu 40-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej został pozbawiony prawa jazdy na okres trzech miesięcy oraz obłożony grzywną w wysokości 2000 złotych. Ponadto, na jego konto trafiło 14 punktów karnych. Policja zwraca uwagę, że nadmierna prędkość to jedna z najpoważniejszych przyczyn tragicznych wypadków drogowych i apeluje do kierowców o rozwagę.

Wspomniana kontrola drogowa była jednym z licznych zdarzeń, które miały miejsce 23 kwietnia w Trachach na drodze wojewódzkiej nr 919. Niektórzy kierowcy, jak ten rudzianin, błędnie traktują obszar zabudowany jak tor wyścigowy, nie biorąc pod uwagę ryzyka wynikającego z możliwości nieoczekiwanego pojawienia się na jezdni innych uczestników ruchu lub samochodów wyjeżdżających z posesji. Kierowca Volkswagen’a przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 60 km/h, stwarzając duże zagrożenie dla innych użytkowników drogi, za co poniósł odpowiednie konsekwencje.

Pragniemy przypomnieć, że kierowcy, którzy przekraczają dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 50 km/h muszą liczyć się z utratą prawa jazdy. Dokument jest zatrzymywany na okres trzech miesięcy. Jeśli ktoś zdecyduje się jeździć bez niego, otrzyma kolejny mandat i jego prawo jazdy zostanie zawieszone na kolejne trzy miesiące, co daje łącznie pół roku zakazu prowadzenia pojazdów. W przypadku trzeciego złamania tego zakazu, uprawnienia do kierowania pojazdami zostaną cofnięte i taka osoba będzie musiała ponownie zdawać na prawo jazdy.

Jeśli zauważysz, że kierowcy w Twojej okolicy nie przestrzegają limitów prędkości, narażając innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo, możesz zgłosić to zagrożenie korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie umożliwia szybkie, anonimowe zgłaszanie zagrożeń bez konieczności opuszczania domu.