Wiele osób pragnęło spróbować chleba, który został wypieczony w historycznym piecu. Taka okazja czekała na wszystkich chętnych w sobotę 18 września od godziny 15:00. To właśnie wtedy rozpoczął się piknik, który zorganizowano w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa przy rudzkim piekaroku.
Wyjątkowy piknik przy piekaroku w Rudzie Śląskiej
Mieszkańcy Rudy Śląskiej oraz okolicznych miejscowości bardzo chętnie udali się na piknik zorganizowany przy miejscowym piekaroku. To właśnie tutaj uczestnicy mogli dowiedzieć się oraz na własne oczy zobaczyć, jak w przeszłości wyglądały urządzenia AGD,a także jak piekło się chleb na piecu pochodzącym z około 1900 roku. Oprócz tego uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie szatkowania kapusty.
Największym zainteresowaniem cieszył się jednak wspomniany piec. W Rudzie Śląskiej klasyczny piekarok znajduje się przy ulicy Bujoczka 24. To właśnie tam można wciąż podziwiać jeden z ostatnich pieców chlebowych w całym regionie. Zaznaczmy, że piekaroki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przede wszystkim w XIX-wiecznych familokach. Znajdujący się w Rudzie Śląskiej piec chlebowy powstał około 1900 roku. Z kolei chleb pieczono w nim aż do około 50. lat poprzedniego wieku.
Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone w Rudzie Śląskiej
Warto nadmienić, że zorganizowany w sobotę 18 września piknik związany był z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Wiąże się on głównie ze zwiedzaniem regionalnych zabytków na całym Starym Kontynencie, które dostępne są dla wszystkich zwiedzających całkowicie za darmo. Oznacza to, że podczas dni, kiedy trwają Europejskie Dni Dziedzictwa, wszystkie zabytki regionalne na całym Starym Kontynencie są bezpłatnie użyczane turystom. Obchody tych dni organizowane są w Polsce już od 1993 roku, kiedy to Polska przyłączyła się do projektu. W Polsce organizatorem, czy też koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa został Narodowy Instytut Dziedzictwa.