Klimatyzacja split czy multisplit? Na który typ postawić?

Czym różnią się klimatyzacje split i multisplit? Jak wybrać właściwy rodzaj klimatyzacji do mieszkania i większego biura? Na te pytania odpowiadamy w artykule poświęconym rodzajom klimatyzatorów.

Czym charakteryzuje się klimatyzacja split?

Urządzenie typu split składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest skraplacz, czyli jednostka zewnętrza, której funkcją jest oddawanie ciepła na zewnątrz. Natomiast wewnętrznym elementem klimatyzacji split jest parownik, którego zadaniem jest schładzanie powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Zalety klimatyzatora split

Urządzenia typu split cenione są za cichą pracę i bezproblemowy montaż – przewody łączące oba elementy są dość cienkie, dlatego nie wymagają wiercenia dużych otworów. Charakteryzują się też niskim zużyciem energii i dobrą wydajnością. Nowoczesne urządzenia mogą być sterowane z poziomu pilota lub aplikacji na smartfony i tablety.

Gdzie sprawdzi się klimatyzacja split?

Klimatyzatory split to rozwiązania odpowiednie do chłodzenia mniejszych wnętrz, np. jednego pokoju w mieszkaniu czy biura składającego się z jednego pomieszczenia. Ważny jest odpowiedni dobór mocy urządzenia. W dokonaniu zakupu pomaga zależność, mówiąca o tym, że 1 kilowat mocy powinien odpowiadać 10 metrom kwadratowym pomieszczenia.

Jeśli potrzebujesz chłodzić jedno pomieszczenie w mieszkaniu lub małe biuro, odpowiednia będzie właśnie tego typu klimatyzacja – Ruda Śląska i inne miejscowości na Śląsku dają możliwość skorzystania z oferty cenionej firmy DG Cold.

Co to jest klimatyzacja multisplit?

Zasadniczą różnicą pomiędzy klimatyzacją split i multisplit jest to, że w przypadku rozwiązania multisplit jedno urządzenie zewnętrzne może ochłodzić powietrza nawet w kilku pomieszczeniach. Oznacza to, że chłodzenie większej liczby pomieszczeń nie wymaga instalowania wielu urządzeń zewnętrznych. W praktyce przekłada się to na mniejsze zużycie energii.

Ważną cechą jest to, że multisplit umożliwia ustawianie temperatury na różnym poziomie dla każdego pomieszczenia z osobna, dlatego jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym w przypadku chłodzenia całych mieszkań lub biur z większą liczbą pokoi. Dużym plusem jest to, że jedna jednostka zewnętrzna nie wpływa mocno na estetykę budynku, dlatego rozwiązanie to cenią właściciele lub zarządcy reprezentatywnych obiektów.

Klimatyzacja split czy multisplit?

Które rozwiązanie okaże się lepsze, to oczywiście zależy od potrzeb. Jeśli klimatyzowane ma być jedno pomieszczenie, optymalnym wyborem jest klimatyzacja split. Natomiast rozwiązanie multisplit, pomimo tego, że stanowi droższą inwestycję, w przypadku potrzeby chodzenia większych wnętrz w dłuższej perspektywie okaże się rozwiązaniem nie tylko bardziej wydajnym, ale też bardziej opłacalnym.

Szukasz klimatyzacji do swojego mieszkania lub biura? Skorzystaj z działającej na terenie Śląska firmy https://www.dgcold.pl/.