Znajdująca się na skwerze im. Żwirki i Wigury w Rudzie Śląskiej rzeźba Górnika-Olimpijczyka ponownie zachwyca swoim blaskiem

Od lat na skwerze im. Żwirki i Wigury w Rudzie Śląskiej swoje miejsce ma rzeźba Górnika-Olimpijczyka. Została ona wykonana w 1962 roku, a autorem tego dzieła jest Piotr Latoska. Natomiast za wykonanie są odpowiedzialni górnicy z KWK „Wawel”. Wyjątkowa rzeźba w końcu po wielu latach została odnowiona, dzięki czemu teraz ponownie zachwyca swoim blaskiem.

Wyjątkowa rzeźba Górnika-Olimpijczyka w Rudzie Śląskiej

Mieszkańcy Rudy Śląskiej doskonale znają rzeźbę znajdującą się na skwerze im. Żwirki i Wigury. Powodem, dla którego w ogóle zdecydowano się na umieszczenie rzeźby było nadanie skwerowi nowoczesnego, a także bardziej śródmiejskiego charakteru. Stąd też nieprzypadkowo rzeźba ukazuje postać ludzką w klęku, która opiera się prawym kolanem o podłoże, z kolei lewą rękę ma wyciągniętą do góry. Nad głową wyrzeźbionej postaci można zauważyć cylindryczny miecz, który mieści się w dłoni. Jak zaznaczają specjaliści, rzeźba charakteryzuje się bardzo uniwersalnym wymiarem, ponieważ posiada nienaturalne proporcje. Łatwo można zauważyć wydłużone kończyny, czy też brak jakichkolwiek cech anatomicznych.

Przeprowadzono rewitalizację rzeźby Górnika-Olimpijczyka

Mieszcząca się na skwerze im. Żwirki i Wigury w ostatnim czasie została zrewitalizowana. W ramach przeprowadzonych prac ponownie wykonana została konserwacja rzeźby. Przypomnijmy, że takie prace konserwujące zostały przeprowadzone już wcześniej, jednak wykonano je przez osoby niekompetentne, przez co rzeźba uległa zniszczeniu. Na szczęście rzeźbę udało się odratować, a teraz została ona odnowiona i zakonserwowana. Co więcej pracownicy oczyścili,a także zabezpieczyli niecki zbiornika, gdzie mieści się rzeźba Górnika-Olimpijczyka.

Warto dodać, że koszt wykonanych robót łącznie wyniósł około 63 tysiące złotych. Zaznaczmy, że spora część tej kwoty, bowiem prawie 55,5 tysięcy złotych pochodzi z dofinansowania na rzecz Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021”. Ciekawostką jest, że rzeźba Górnika-Olimpijczyka w Rudzie Śląskiej otrzymała dofinansowanie z tego Programu jako jedna z nielicznych, bowiem złożono aż 68 wniosków z całego kraju, a tylko 16 wnioskodawców uzyskało odpowiedź pozytywną.