Bezpłatna usługa transportu dla seniorów w Rudzie Śląskiej pod nazwą "Dzwonię i jadę" ponownie wdrożona

W Rudzie Śląskiej, jak na razie po raz ósmy, zainaugurowano inicjatywę zatytułowaną „Dzwonię i jadę”. Jest to projekt skierowany do starszych mieszkańców miasta, który oferuje bezpłatne przewozy do różnych miejsc, takich jak kliniki, lekarze, urzędy, centra kultury czy sklepy. Fundacja „Aktywni My” jest odpowiedzialna za prowadzenie tego projektu, na który miasto przeznaczyło 184 tysiące złotych. Dodatkowo, na projekty mające na celu aktywizację seniorów, z budżetu miasta wydzielono prawie 260 tysięcy złotych w tym roku.

„Dzwonię i jadę”, dzięki swej popularności od momentu powstania, udowodniła, że tego typu inicjatywy są niezwykle potrzebne. Jak zauważyła Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, dynamiczny rozwój sektora społecznego w mieście jest kluczowy dla jego mieszkańców. Aktualna edycja projektu rozpoczyna się 15 stycznia. Od 2016 roku do końca roku 2023 z bezpłatnych przejazdów skorzystało ponad 15 tysięcy osób, w tym około 1150 w zeszłym roku.

Katarzyna Kinder, prezes Fundacji Aktywni My, podkreśla, że „Dzwonię i jadę” od początku była chętnie wykorzystywana przez rudzkich seniorów. Zauważyła, że starsi ludzie często mają trudności z dotarciem do miejsc takich jak przychodnie czy sklepy, a rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić potrzebny transport. Dlatego powstała inicjatywa oferująca pomoc w tej kwestii.

Bezpłatny transport będzie dostępny na terenie Rudy Śląskiej od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 12.30. Wyjątkiem będą grupowe wyjazdy dla organizacji działających na rzecz seniorów. Za zgłoszenie potrzeby transportu odpowiada osoba korzystająca, która musi to zrobić najpóźniej dwa dni przed planowanym terminem. Warunkiem skorzystania z usługi jest ukończone 60 lat.

Projekt „Dzwonię i jadę” po raz pierwszy realizowany był od lipca do października 2016 roku, z funduszów Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, skąd Fundacja Aktywni My otrzymała 18 tysięcy złotych. Kolejna edycja miała miejsce w listopadzie i grudniu 2016 roku, a następna od kwietnia do grudnia 2017 roku.

Projekt został częściowo sfinansowany z budżetu miasta w ramach programu „Aktywizacja Osób Starszych”. W ramach tego samego programu finansowanie otrzymały także: Rudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku (20 tysięcy złotych), Fundacja Aktywni Społecznie AS (20 tysięcy złotych), Fundacja Zapasy Sportem Wszystkich Dzieci (3 600 złotych), Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza (25 tysięcy złotych) i Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI (6 300 złotych).