Apel o zrozumienie dla bezdomnych w obliczu surowego zimowego chłodu

Obecne mroźne warunki pogodowe stanowią wymagający okres dla jednostek borykających się z problemem bezdomności. Wbrew dostępności miejsc takich jak schroniska czy ogrzewalnie, wielu z nich decyduje się na przebywanie w nietypowych i niebezpiecznych lokacjach – opuszczonych budynkach, prowizorycznych szałasach, przystaniach śmietnikowych czy innych obszarach nieprzystosowanych do zamieszkania.

Z usługami socjalnymi współpracują osoby, które systematycznie odwiedzają te osoby. Robią to w celu przekonania ich do skorzystania z oferowanej pomocy. Czasem jest to gorąca herbata, innym razem ciepłe ubrania na mroźną aurę.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) apeluje do społeczeństwa: jeśli natkniesz się na osobę, która wydaje się potrzebować wsparcia – nie wahaj się powiadomić odpowiednie służby miejskie. Taka prosta czynność może uratować czyjeś życie!

Bezdomni mają zapewnione schronienie w Miejskich Noclegowniach w Rudzie Śląskiej. Dla mężczyzn i dostępna jest noclegownia i ogrzewalnia przy ulicy Tołstoja 11, natomiast dla kobiet – noclegownia znajduje się na ulicy Hallera 61A. Harmonogram otwarcia tych miejsc to godziny od 19:00 do 7:00, między 1 maja a 30 września oraz od 18:00 do 8:00, między 1 października a 30 kwietnia.