Finalizacja budowy domów komunalnych w Rudzie Śląskiej na ulicy Bankowej

Koniec prac budowlanych w rejonie ul. Bankowej w Rudzie Śląskiej, gdzie zrealizowano inwestycję dotyczącą mieszkań komunalnych. Czeka nas jeszcze zagospodarowanie terenu zielonego oraz montaż elementów placu zabaw. W ramach całego projektu ukończono dwa obiekty, które razem oferują 52 apartamenty. Prace objęły również realizację podziemnych miejsc parkingowych oraz stworzenie miejsca do rekreacji.

Całkowity koszt przeprowadzonej inwestycji wyniósł około 21,3 milionów złotych, z czego ponad 11 milionów to bezzwrotne środki z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowo, z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozyskaliśmy ponad milion złotych. Pozostałe fundusze pochodzą z budżetu naszego miasta – podkreśla prezydent Michał Pierończyk.

Zainaugurowane prace budowlane miały miejsce w styczniu 2022 roku. Na obszarze powyżej 3,3 tysiąca metrów kwadratowych powstały dwa bliźniacze budynki, w każdym z nich mieści się po 26 mieszkań, a pomiędzy nimi znajduje się przestrzeń rekreacyjna. Każde z mieszkań ma powierzchnię od 45 do 52 metrów kwadratowych i każde z nich dysponuje przynależną komórką lokatorską. Wejścia główne do budynków są umiejscowione od strony wewnętrznego dziedzińca – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Ważnym aspektem jest to, że obiekty mieszkalne zostały skonstruowane z myślą o osobach niepełnosprawnych – główne wejścia są na poziomie gruntu, a kondygnacje podziemne są połączone z parterem za pomocą wind. Co więcej, w każdym z budynków jedno mieszkanie jest dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich – zauważa.

Przestrzeń między budynkami została zagospodarowana jako teren rekreacyjny, gdzie znajdują się ławki, latarnie oraz stojaki na rowery. Interesującym elementem jest zaplanowanie zieleni pnącej na ścianach garażu oraz zewnętrznej klatki schodowej. Planowane działania związane z zazielenieniem oraz urządzeniem placu zabaw mają miejsce w okresie wiosennym.

Aleksandra Skowronek, wiceprezydent miasta, informuje, że nowe mieszkania przy ul. Bankowej 1 i 1A będą oferowane osobom z listy oczekujących na mieszkanie komunalne. Lista osób oczekujących na przyznanie mieszkania komunalnego jest ważna przez rok od momentu jej złożenia. Każda osoba umieszczona na liście oczekujących ma obowiązek aktualizować swoje dane co najmniej raz w roku od daty zgłoszenia lub ostatniej pełnej aktualizacji danych. Brak aktualizacji może prowadzić do usunięcia wniosku z listy oczekujących na mieszkanie. Aktualnie na liście jest 905 pozycji.

Obecnie trwa procedura odbiorowa, a po jej zakończeniu mieszkania zostaną przekazane w zarządzanie Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z.o.o.

Budowa mieszkań przy ul. Bankowej to jedno z założeń „Programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2021-2026”. Oprócz inwestycji przy ul. Bankowej jego istotną częścią jest warty 120 mln zł plan modernizacji zasobu mieszkaniowego, obejmujący m.in. dalsze termomodernizacje budynków wielorodzinnych oraz ich przyłączanie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Przypomnijmy, że w 2019 r. do użytku oddanych zostało 50 mieszkań w nowym, 5-kondygnacyjnym budynku przy ul. Bytomskiej 22 w dzielnicy Orzegów. Inwestycja kosztowała 8 mln zł i w całości sfinansowana została z budżetu miasta.