Siły policyjne i Straży Ochrony Kolei łączą siły, by zwalczać przestępczość na terenach kolejowych

Współpraca między policjantami a Strażą Ochrony Kolei ma już długą historię w walce z przestępczością na obszarach kolejowych. Pod auspicjami międzynarodowej organizacji RAILPOL, skupiającej kraje członkowskie Unii Europejskiej, siły te znowu połączyły swoje wysiłki, aby zapobiegać kradzieży infrastruktury kolejowej i węgla z wagonów. Zostało to szczególnie skierowane na rejony, gdzie takie przestępstwa są najczęściej notowane.

Celem tych działań było monitorowanie osób podróżujących w strefach kolejowych, sprawdzanie ich tożsamości i legalności pobytu, egzekwowanie przestrzegania prawa obowiązującego na terenach kolejowych oraz działanie przeciwko niszczeniu mienia i kradzieży infrastruktury kolejowej. W czasie tych działań, funkcjonariusze policji z komisariatów w Rudzie Śląskiej i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z posterunku w Gliwicach skupili się na wykrywaniu aktów wandalizmu, graffiti, włamań do wagonów kolejowych oraz kradzieży elementów infrastruktury kolejowej.

Działania te doprowadziły do aresztowania dwóch mężczyzn w wieku 44 i 27 lat z Świętochłowic, którzy próbowali ukraść kabel transmisji danych między nastawniami na terenie dzielnicy Chebzie. Mężczyźni zostali złapani na gorącym uczynku, gdy próbowali wydobyć przecięty kabel z ziemi. Ich działania spowodowały utrudnienia w ruchu pociągów. Śledczy z komisariatu w Rudzie Śląskiej zabezpieczyli dowody i postawili sprawcom zarzuty zniszczenia linii telekomunikacyjnej kolejowej, co może skutkować nawet 8-letnim pozbawieniem wolności.

Współpraca między obiema służbami nie jest incydentalna. Jest to narzędzie wymiany doświadczeń i wsparcia podczas interwencji. Wiedza funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei o najbardziej ukrytych miejscach, gdzie mogą się schować przestępcy lub poszukiwane osoby, jak rozpoznać już pozbawione izolacji okablowanie i jak bezpiecznie poruszać się na terenie torów, jest nieoceniona. Ta wiedza jest chętnie dzielona z policjantami, opisując najczęstsze zagrożenia, rodzaje kradzionych przedmiotów oraz metody działania przestępców. Wymiana tych spostrzeżeń stanowi bogatą bazę informacji, służącą jako punkt wyjścia do planowania kolejnych wspólnych akcji służb mundurowych.