Plac Niepodległości w dzielnicy Godula Rudy Śląskiej, po procesie rewitalizacji, zdobył tytuł najlepszej przestrzeni publicznej w Województwie Śląskim. Wyniki prestiżowego konkursu zorganizowanego przez Zarząd Województwa Śląskiego zostały ogłoszone podczas uroczystej gali w Muzeum Śląskim w Katowicach. W sumie, przyznano pięć nagród oraz dwa wyróżnienia.
Jak zauważył prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk, przyznanie nagrody to rezultat skomplikowanego procesu, w którym kluczową rolę odgrywali mieszkańcy. Koncepcje dotyczące rewitalizacji placu były konsultowane z lokalną społecznością w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”. Projekt ten był współtworzony przez Śląski Związek Gmin i Powiatów oraz katowicki oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich. Mieszkańcy mieli także możliwość samodzielnego generowania pomysłów podczas warsztatów, co również przyczyniło się do realizacji inwestycji.
Szczególne uznanie jury zdobyło uwzględnienie mieszkańców w procesie inwestycji na każdym etapie jej realizacji. W swojej ocenie podkreślali, że nagrodę przyznano za inwestycję, która była oczekiwana przez lokalną społeczność i współtworzona z jej udziałem. Plac Niepodległości został uznany za miejsce pełne życia, dobrze zagospodarowane i nawiązujące do historycznych rozwiązań.
W 2022 roku przeprowadzono rewitalizację placu Niepodległości, utworzonego w 1929 roku z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rezultatem prac jest przestrzeń o powierzchni niemal 7 tysięcy metrów kwadratowych, łącząca cechy otwartego placu miejskiego z parkiem. Istniejący drzewostan został dostosowany do nowych warunków, a szpalery drzew od wschodniej i zachodniej strony placu zostały uzupełnione o nowe nasadzenia. Inwestycja objęła również budowę lokalu gastronomicznego z ogólnodostępną toaletą, fontanną, stojakami rowerowymi, słupem ogłoszeniowym oraz wymianę ławek i koszy na śmieci. Wprowadzone zostało także nowe oświetlenie z energooszczędnymi oprawami LED.
Przeprowadzono konserwację i restaurację istniejących kwietników oraz pomnika św. Jana Nepomucena. Na odnowionym placu pojawiła się ławeczka Karola Goduli z rzeźbą przedstawiającą postać legendarnego przemysłowca. Zainstalowana została również granitowa kula poruszana wodą pod ciśnieniem, na której naniesiono kontury wszystkich kontynentów z wyraźnym wskazaniem Rudy Śląskiej.
Koncepcję rewitalizacji placu Niepodległości opracował zespół pod kierunkiem dr inż. arch. Marka Janika z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Śląskiej. Projekt inwestycji przygotowało Architektoniczne Studio Projektowe mgr inż. arch. Joanny Klajmon-Rusin. Całość inwestycji kosztowała 5,6 miliona złotych, z czego 4,5 miliona złotych pochodziło z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.
W konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego dla inwestycji zrealizowanych w 2022 roku przyznano nagrody w dwóch kategoriach. W kategorii przestrzeń publiczna, oprócz Placu Niepodległości w Rudzie Śląskiej, nagrodzono również Kino Plenerowe w Suszcu. Wyróżnienie otrzymał projekt rewitalizacji przestrzeni „Planty im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego” w Dąbrowie Górniczej.
W kategorii obiektów użyteczności publicznej, I nagroda Marszałka została przyznana za rozbudowę, przebudowę, remont oraz zmianę sposobu użytkowania Budynku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. II nagroda trafiła do Przedszkola nr 4 w Bielsku-Białej za rozbudowę budynku, a wyróżnienie za projekt rozbudowy budynku gastronomicznego w Tychach. Dodatkowo wręczona została nagroda specjalna marszałka za modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego w Chorzowie.
Konkurs na najlepszą przestrzeń w Województwie Śląskim jest organizowany od 24 lat we współpracy z katowickimi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Ma on na celu poprawę jakości przestrzeni publicznej, zwiększenie aktywności społecznej i gospodarczej oraz promocję wysokiej jakości rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych.
Ruda Śląska zdobyła dotychczas cztery wyróżnienia w konkursach – w 2013 roku za kompleks sportowo-rekreacyjny Aquadrom, a rok później za przebudowę budynków przy ul. Hlonda na potrzeby CIS w Orzegowie. W 2019 roku dwie główne nagrody przypadły inwestycjom Rudy Śląskiej – rewitalizacji dworca w Chebziu oraz rewitalizacji rynku w Orzegowie.