Zanieczyszczone wirusem truskawki: Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie

Z ostatnich raportów Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) wynika, że partia truskawek z Maroka dystrybuowana przez hurtownię w Rudzie Śląskiej zawiera wirusa WZW typu A. Wirus ten jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu A. Te niepokojące informacje dotyczą truskawek, które były dostępne do nabycia w sieci sklepów Biedronka.

Specyficznie, GIS poinformował o wykryciu wirusa WZW typu A w jednym z towarowych ładunków świeżych truskawek pochodzących z Maroka. Owoc ten był oferowany sprzedaży w sklepach Biedronka i innych punktach sprzedaży w dniach 11-12 marca 2024 roku.

Dane szczegółowe tej partie produktu są następujące: Nazwa – Truskawki świeże 500 g, Numer partii – 0000/13-3120/2095, Kraj pochodzenia – Maroko. Osoba odpowiedzialna za import owoców to Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpania. Truskawki te były wprowadzane na polski rynek przez dwóch dystrybutorów, Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn oraz REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska.

GIS ostrzega, że spożywanie produktu zanieczyszczonego wirusem WZW typu A może wiązać się z ryzykiem zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A. W sytuacji wystąpienia objawów charakterystycznych dla tej choroby, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A obejmują symptomy grypopodobne takie jak gorączka i ból mięśni, nudności, brak apetytu, ból brzucha czy zgaga. Innym symptomem jest zażółcenie skóry, błon śluzowych i twardówki oczu. Najczęściej dochodzi do zakażenia WZW poprzez spożycie produktów mytych w skażonej wodzie, picie skażonej wody lub przez brud na rękach. Diagnoza WZW jest stawiana na podstawie badania krwi.