XXIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna pod znakiem ważnych rocznic

Pomiędzy 22 a 26 września, mieszkańcy naszego miasta będą mieli unikalną okazję uczestniczyć w XXIII Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej „RUDA ŚLĄSKA 2023”. To wydarzenie jest organizowane przez Polski Związek Filatelistów przy wsparciu Poczty Polskiej. Wyjątkowe zbiory filatelistyczne będzie można podziwiać na terenie hali widowiskowo-sportowej imienia Rudzkich Olimpijczyków, zlokalizowanej w dzielnicy Halemba.

W tym roku, wystawa odbędzie się w kontekście wielu ważnych rocznic. Między innymi, uczczone zostaną takie jubileusze jak: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, 35 lat działalności Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej oraz 135. rocznica urodzin Stanisława Adamskiego – jednego z najwybitniejszych polskich filatelistów.

Ekskluzywny charakter wydarzenia podkreśla fakt, że jest to tzw. wystawa numerowana, które mają miejsce co pięć lat od roku 1919, kiedy to odbyła się I Polska Wystawa Marek w Warszawie. Na miejscu pojawią się renomowani kolekcjonerzy z różnych stron świata, w tym m.in. z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji. Prezentowane przez nich eksponaty filatelistyczne znajdą swoje miejsce na 505 ekranach.

Wśród prezentowanych eksponatów, szczególną uwagę zwracać będzie kolekcja przygotowana przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Będzie ona zawierała projekty i próby znaczków z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

Andrzej Nowak, uznany filatelista z Rudy Śląskiej i długoletni prezes „jubileuszowego” Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej, podkreśla dodatkowe atrakcje towarzyszące wystawie. – W dniu otwarcia wydarzenia działalność rozpocznie samochodowa poczta specjalna oraz odbędzie się spotkanie z projektantami znaczków. Młodzież natomiast będzie miała okazję spotkać się z olimpijczykami z Rudy Śląskiej. Dodatkowo, 22 września wprowadzony do obiegu zostanie specjalny znaczek pocztowy z wizerunkiem jednego z obiektów naszego miasta. To wydarzenie to prawdziwe święto dla lokalnej społeczności filatelistów i prezent z okazji 35-lecia oddziału – konkluduje Nowak.