Wyczekiwane wydarzenie muzyczne roku: Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Noc Chórów 2024 w Rudzie Śląskiej

Na 25 maja zaplanowano kolejną, piątą już, edycję Międzynarodowego Festiwalu Noc Chórów. Wydarzenie odbędzie się w Rudzie Śląskiej na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu, gdzie rozpocznie się o godzinie 17:00 i zakończy o 22:00. Tegoroczny festiwal zgromadzi nie tylko polskie chóry, ale również gości z Białorusi – łącznie wystąpi 26 zespołów. Wszystkie występy będą miały formę dwudziestominutowych koncertów, które odbędą się nie tylko na rynku miasta, ale również w innych miejscach takich jak ajnfart przy placu Jana Pawła II 3, wieża wodna, ogród Miejskiego Przedszkola nr 17 czy Stacja Biblioteka w Chebziu.

Interaktywny charakter festiwalu pozwala uczestnikom na doświadczenie muzyki na własną rękę. W trakcie spaceru między miejscami koncertowymi można posłuchać swojego ulubionego zespołu. Dwudziestominutowe koncerty przewidziane są jednocześnie w różnych miejscach miasta, co pozwala na bliski kontakt ze sztuką. Niektóre z nich to: rynek Nowego Bytomia, przy placu Jana Pawła II 3, wieża wodna, ogród Miejskiego Przedszkola nr 17, parking Zespołu Szkół Muzycznych, Kino Patria, planty przy ul. Parkowej, okolice Wielkiego Pieca Huty „Pokój”, dom handlowy Kaufhaus i biblioteka w Chebziu. Oprócz tego artystów będzie można zobaczyć w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego a muzyka sakralna zabrzmi w kościele pod wezwaniem św. Pawła.

Każdy zespół zaprezentuje program a cappella, czyli bez towarzyszenia instrumentów muzycznych. Program obejmie różne kategorie stylistyczne, takie jak muzyka współczesna (XX – XXI wiek), muzyka sakralna, folklor oraz jazz-pop. Chóry dziecięce stanowić będą osobną kategorię.

W tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział mnóstwo zespołów ze znakomitymi dyrygentami na czele. Nad całością wydarzenia czuwać będzie aż 40 wolontariuszy.

Organizatorzy festiwalu nie zapominają o publiczności. W tym roku dla uczestników przewidziane są krótkie warsztaty chóralne pod kierownictwem dyrektora artystycznego Festiwalu, Krzysztofa Dudzika. Uczestnicy będą mieli szansę nauczyć się śląskiej pieśni ludowej. Dodatkowo, publiczność będzie mogła wspólnie wykonać piosenkę Nocy Chórów skomponowaną przez Kamila Gojowego, dyrektora organizacyjnego festiwalu. Po zakończeniu koncertów odbędą się warsztaty tańca i śpiewu tradycyjnego z Kapelą „Dejcie Pozór” w pubie „Druid”.

Międzynarodowy Festiwal Noc Chórów to wyjątkowe wydarzenie o charakterze artystyczno-edukacyjno-społecznym, które jest otwarte dla każdego, kto pragnie doświadczyć muzyki. Prezentacje chórów nie mają charakteru konkursu czy rywalizacji – priorytetem jest dzielenie się radością ze śpiewu i pokazanie, że jest to coś naturalnego i dostępnego dla każdego.

Organizatorami piątej edycji Nocy Chórów są Stowarzyszenie „Artifices Artificibus”, Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz Fundacja „Chórtownia”. Wydarzeniem patronują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Prezydent Miasta Ruda Śląska Michał Pierończyk. Projekt IGNITE, współfinansowany przez Unię Europejską, wspiera internacjonalizację wydarzenia. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu Miasta Ruda Śląska.