Wojciech Kiljańczyk zostanie nowym Zastępcą Prezydenta Miasta Rybnika od początku nowego roku

Wojciech Kiljańczyk, samorządowiec z urodzenia, menadżer innowacji z certyfikatem oraz przedsiębiorca, ma objąć stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Rybnika od nadchodzącego nowego roku. Urodzony w 1986 roku w Rybniku, ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w tym mieście. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej, a także skończył studia doktoranckie z socjologii.

Posiada dyplom Executive MBA zdobyty na dwuletnim międzynarodowym programie prowadzonym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów, co zostało walidowane przez francuską Aix-Marseille Graduate School of Management. Certyfikowany menadżer innowacji (TUV NORD), ma również certyfikaty zarządzania projektami oraz ryzykiem.

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał poprzez prowadzenie projektów europejskich podczas pracy na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (2009-2014), a także pracując w zarządzie spółki celowej Uniwersytetu Śląskiego SPIN-US Sp. z o.o. (2014-2023). Prowadził także punkt biznesu Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (2009-2014).

Kiljańczyk jest również doświadczonym samorządowcem – od 2010 roku pełni funkcję Radnego Miasta Rybnika, a od 2018 roku Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Zasiada w Europejskiej Sieci Radnych Regionalnych i Lokalnych oraz był radnym w Radzie Dzielnicy Chwałowice oraz Radzie Dzielnicy Śródmieście.

Na stanowisku Zastępcy Prezydenta Miasta Rybnika Wojciech Kiljańczyk zastąpi Piotra Masłowskiego, który po wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 roku uzyskał mandat Senatora RP. Dodatkowa Sesja Rady Miasta Rybnika planowana jest na 28 grudnia o godzinie 16:00, podczas której Wojciech Kiljańczyk ma zamiar złożyć rezygnację z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Porządek obrad przewiduje także wybór nowego przewodniczącego poprzez głosowanie tajne.