Podziel się z innymi nadwyżką jedzenia po świętach – społeczne refrigeratoria do Twojej dyspozycji

Zastanawiasz się, co zrobić ze zbędnym, ale wciąż jadalnym jedzeniem pozostałym po świątecznej uczcie? Zamiast pozwolić mu zmarnować, podaruj je tym, którzy tego potrzebują. Możesz to zrobić, korzystając ze społecznych refrigeratoriów lub darując je „Wspólnemu Stołowi” – to miejsce prowadzone przez OPS i wolontariuszy, służy jako kuchnia społeczna.

Dla tych, którzy chcą podzielić się jedzeniem, dostępne są miejsca takie jak lodówka społeczna znajdująca się przy „Wspólnym Stole”, na ulicy Zebrzydowickiej 30/3. Inne możliwości to lodówka społeczna w dzielnicy Boguszowice Osiedle przy ulicy Lompy (na parkingu koło kościoła św. Barbary) oraz lodówka społeczna w dzielnicy Niedobczyce na ulicy Barbary 22 (w budynku OPS i Bistra „Z Ikrą”). Każdy kto ma nadmiar jedzenia może tam je zostawić, a ci którzy tego potrzebują mogą skorzystać. Pamiętaj jednak, aby oznaczyć datę sporządzenia lub termin ważności na zostawianym jedzeniu.

Osoby, które czują się samotne w okresie świąt, zapraszamy do spędzenia tego wyjątkowego czasu z innymi mieszkańcami Rybnika. „Wspólny Stół” będzie otwarty podczas świąt – 24, 25 i 26 grudnia, w godzinach od 10:00 do 13:00. To miejsce jest wyposażone w podstawowe sprzęty kuchenne i zaopatrzone w produkty spożywcze, co umożliwia przygotowanie pełnowartościowych posiłków. Można tam przynieść gotowy posiłek lub podzielić się składnikami, które można wykorzystać do jego przygotowania. Jest tam również wspólny kącik do odpoczynku, gdzie można poczytać książki lub magazyny, a także skorzystać z komputera.

Cała idea podzielenia się jedzeniem jest doskonale realizowana przez „Jadłodzielnie”. To lodówka umieszczona przed drzwiami „Wspólnego Stołu”, do której można przynieść jedzenie o każdej porze. To jedzenie może następnie zostać wykorzystane przez osoby potrzebujące.