Debiutancki koncert uczestników programu Most the Music w Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej

Uczestnicy programu Most the Music, którzy przeszli eliminacje i od września kształcili się pod kierunkiem Mirosława Krause i Grażyny Darłak, mają zaszczyt zaprosić na swoje pierwsze publiczne wystąpienie. To kluczowe wydarzenie odbędzie się dzisiaj w Ruda Śląska Chebzie, w miejscu o nazwie Stacja Biblioteka.

Debiut na cieszącej się uznaniem publicznośći scenie to niezapomniany moment dla młodych wykonawców i ich rodzin. Zarazem stanowi on próbę sił przed zbliżającym się finałem, planowanym na początek okresu wakacyjnego – mówi dyrektor ZSM I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, Mirosław Krause. Wyraził on swój podziw dla postępów dokonanych przez młodych chórzystów i jest przekonany, że koncert będzie udanym wydarzeniem.

Swoją przygodę z chórem dziecięcym rozpoczęli 23 września, od tego czasu systematycznie doskonalili swoje umiejętności. Fundacja Most the Most organizuje ten program już po raz drugi. Poprzednia edycja okazała się emocjonującym świętem muzyki i dzieci. Cały rok ciężkiej pracy zakończył się finałem w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego 29 czerwca 2023 roku w Lusławicach. Młodzi artyści z gmin Sicienko, Uniejów, Dzierżoniów oraz powiatu Grajewo zaprezentowali swoje umiejętności pod kierownictwem Maestro Adama Sztaby, wykonując między innymi takie utwory jak „Pół kroku stąd”, „Meluzyna” czy „Kosmiczne energie”. Wydarzenie to urozmaiciła Małgorzata Ostrowska, wykonując wspólnie z chórem i orkiestrą utwór „Meluzyna” – informuje prezes Fundacji Most the Most, Brygida Ślabska.

O możliwość udziału w programie Most the Music Ruda Śląska zawdzięcza zwycięstwu w konkursie Nasz Zabytek, organizowanym przez Fundację Most the Most. Konkurs umożliwił nie tylko zdobycie miliona złotych na rewitalizację Szybu Franciszek, ale też dał szansę młodym talentom na rozwijanie swoich umiejętności w ramach warsztatów wokalnych.

Adam Sztaba, znany dyrygent i kompozytor, pełni funkcję Dyrektora Artystycznego programu. Tworzy dla chórów Most the Music aranżacje muzyczne i sprawuje opiekę nad repertuarem. Od tej edycji programu, Adamowi Sztabie towarzyszy Patryk Sikora, utalentowany kompozytor i aranżer. Jego zadaniem jest wsparcie Dyrektora Artystycznego. Również pod kierownictwem Maestro Adama Sztaby odbędzie się wielki koncert finałowy – kulminacyjny punkt pracy chórów Most the Music. Wystąpią na nim chóry dziecięce i młodzieżowe z ośmiu gmin i powiatów, które triumfowały w konkursie Nasz Zabytek.

Wielki koncert finałowy odbędzie się latem. Już dzisiaj jednak mamy okazję posłuchać rudzkich talentów podczas ich pierwszego publicznego wystąpienia. Koncert w Stacji Biblioteka w Chebziu rozpocznie się o godzinie 17.00.