Trzecia edycja Śląskiej Konferencji o Dostępności w Kinie Kosmos w Katowicach

9 października w katowickim Kinie Kosmos odbędzie się trzecia edycja Śląskiej Konferencji o Dostępności. Wydarzenie to przyciągnie ponad 180 uczestników i 10 prelegentów, którzy wezmą udział w dyskusjach, warsztatach oraz pokazach filmowych. Celem konferencji jest omówienie tematów takich jak bariery związane z realizacją dostępności w publicznych instytucjach kultury w Polsce.

Konferencja, trwająca dwa dni, odbędzie się pod sloganem „Skuteczne narzędzia na polu dostępności”. Głównym celem organizatora, Silesia Film w Katowicach, jest rozszerzenie wiedzy i umiejętności na temat dostępności kultury dla osób ze specjalnymi potrzebami. Ponadto, chcą stworzyć przestrzeń do rozmów o możliwościach i wyzwaniach związanych z wprowadzeniem dostępności w śląskich instytucjach kulturalnych.

W trakcie tegorocznej edycji koncentrować się będą na problematyce dotyczącej efektywnych i nowatorskich narzędzi w obszarze dostępności. W ramach konferencji przewidziane są prezentacje ekspertów specjalizujących się w dostępności, panele dyskusyjne, warsztaty i pokazy filmowe.

Podczas konferencji omówione zostaną tematy takie jak: tworzenie sztuki dla seniorów, przeciwności związane z wprowadzaniem dostępności w publicznych instytucjach kultury w Polsce, inkluzja, perspektywa osób z zaburzeniami wzroku na dostępność wydarzeń kulturalnych oraz dostępność kultury dla osób doświadczających chorób i kryzysów psychicznych. Następnego dnia odbędą się warsztaty dotyczące dostępności architektonicznej instytucji oraz projektowania dostępnych usług kulturalnych.