Kierowca z 3 promilami alkoholu w organizmie zatrzymany przez policję

Funkcjonariusze z Rudzkiej drogówki zatrzymali kierowcę, który był pod wpływem alkoholu. Sprawdzając zawartość alkoholu w jego organizmie, okazało się, że wynosi ona aż 3 promile. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości przewidziane są surowe kary, w tym pozbawienie wolności oraz zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór, kiedy policjanci na patrolu po ulicy Wolności zauważyli golfa, którego prowadzący miał trudności z utrzymaniem się na swoim pasie ruchu. Wobec podejrzeń, że kierujący może być nietrzeźwy, postanowili go zatrzymać i przeprowadzić kontrolę. Podczas rozmowy z 45-letnim kierowcą, funkcjonariusze poczuli od niego zapach alkoholu. Przeprowadzone badanie alkomatem potwierdziło te obawy – wynik testu to aż 3,08 promila alkoholu w organizmie.

Policja apeluje do wszystkich kierowców o niepodchodzenie do steru samochodu nawet po spożyciu niewielkich ilości alkoholu. Prowadzenie pojazdu „na podwójnym gazie” znacząco wpływa na postrzeganie rzeczywistości i umiejętność podejmowania odpowiednich decyzji za kierownicą. Niestety, wielu ludzi nadal ryzykuje własne zdrowie i życie, jak również zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego.

Decydując się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (przy stężeniu przekraczającym 0,5 promila we krwi), dopuszcza się przestępstwa z możliwością surowych kar, takich jak:

  • grzywna zależna od dochodów (od 10 do 540 dniówek; od 10 zł do 2 tys. zł za stawkę dzienną, czyli maksymalna grzywna może wynieść nawet ponad 1 mln zł),
  • ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat,
  • zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres od 3 do 15 lat,
  • kara finansowa od 5 tys. do 60 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.