Tragiczne zdarzenie w Kochłowicach, Ruda Śląska: 55-letnia kobieta i jej mała wnuczka hospitalizowane po zatruciu czadem

Niebezpieczny incydent miał miejsce w Rudzie Śląskiej. Cichy, niewidoczny i niewyczuwalny morderca – czad, zaatakował 55-letnią kobietę oraz jej 1,5-roczną wnuczkę. Obydwie osoby musiały zostać przewiezione do szpitala na skutek poważnego zatrucia czadem.

Wszystko wydarzyło się w niedzielne popołudnie, 14 stycznia 2024 roku, przy ulicy Łowieckiej w dzielnicy Ruda Śląska-Kochłowice. Służby ratunkowe zostały wezwane do jednego z mieszkań, gdzie doszło do zatrucia czadem. Starsza kobieta i jej młoda wnuczka padły ofiarami tego niebezpiecznego gazu. Według wstępnych ustaleń, przyczyną incydentu mogła być niesprawna kuchenka gazowa – strażacy potwierdzili na miejscu znaczne stężenie dwutlenku węgla.

Pomimo natychmiastowej interwencji służb ratunkowych, obie poszkodowane musiały zostać przewiezione do szpitala. W związku z tym tragicznym zdarzeniem, policjanci z Rudy Śląskiej apelują o ostrożne korzystanie z kuchenek gazowych i urządzeń grzewczych. Przypominają również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które każdy powinien przestrzegać dla swojego dobra i bezpieczeństwa bliskich:

  • regularna kontrola przewodów kominowych i krat wentylacyjnych,
  • sprawdzanie ciągu powietrza (można to zrobić samemu – wystarczy przyłożyć kartkę papieru, jeżeli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywierać do otworu),
  • upewnienie się, czy w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg i wentylacja, zwłaszcza po wymianie okien,
  • regularne sprawdzenie techniczne urządzeń grzewczych,
  • wykorzystanie pomocy specjalistów przy instalacji urządzeń grzewczych,
  • częste wietrzenie pomieszczeń wyposażonych w piecyki gazowe,
  • instalacja czujnika czadu – niewielkiego urządzenia, które może uratować życie.