Szlakiem wpływowych postaci Śląska: spacer śladami Karola Goduli i rodu Ballestremów

10 sierpnia, w kolejny czwartek miesiąca, w Rudzie Śląskiej odbędzie się wydarzenie o charakterze historyczno-kulturalnym. Zaplanowany jest spacer, podczas którego uczestnicy będą mogli poznać historię dwóch znaczących postaci z naszej okolicy – Karola Goduli i przedstawicieli rodu Ballestremów. Jak informuje Urząd Miasta, każdy, kto jest zainteresowany, ma możliwość wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które nie wiąże się z żadnymi kosztami ani koniecznością dokonania wcześniejszych zgłoszeń.

Trasa spaceru rozpocznie się przy dworcu PKP, a następnie uczestnicy będą mogli przemierzać tereny dawnej kopalni oraz cynkowni. W programie zwiedzania znajduje się także Sanktuarium św. Józefa. Po intensywnym dniu pełnym atrakcji, chętni będą mogli zasilić siły w restauracji Adria – podaje Urząd Miasta. Warto jednak pamiętać, że uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne, ale odbywa się na własną odpowiedzialność i wszelkie poniesione koszty, między innymi przejazdu czy ewentualnego ubezpieczenia, nie są refundowane przez organizatora – jak podkreśla Zofia Rogowska, przewodnicząca Koła.

Przypomnijmy sobie nieco historii – rodzina Ballestremów była jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów na Górnym Śląsku. Szczególne miejsce w annałach Rudy Śląskiej zajmuje hrabia Franciszek II Ballestrem. To właśnie na jego polecenie powstały osiedla robotnicze oraz obiekty użyteczności publicznej takie jak szkoła średnia, sześć szkół podstawowych, sala gimnastyczna i szpital czy ośrodek rekonwalescencyjny w Głuchołazach – informuje UM Ruda Śląska.

Ród Ballestremów prawdopodobnie nie osiągnąłby tak wielkiego znaczenia, gdyby nie działalność Karola Goduli. Ten przedsiębiorca był zatrudniony u hrabiego Franciszka II Ballestrema już od 1801 roku, a od 1814 pełnił rolę głównego ekonoma jego majątku. Godula zasłynął też jako twórca imperium przemysłowego, które składało się m.in. z 19 kopalń galmanu i 40 kopalń węgla kamiennego. Postać Karola Goduli upamiętniono na Placu Niepodległości – tam można „spotkać” go na ławeczce.