Powrót połączenia kolejowego z Bytomia do Rudy Śląskiej Chebzie

W dniu 4 sierpnia PKP PLK przygotował miłą niespodziankę dla wszystkich pasażerów korzystających z kolei w regionie śląskim. Właśnie wtedy została podpisana umowa, która ma na celu opracowanie dokumentacji pozwalającej na odtworzenie linii kolejowej łączącej Bytom i Rudę Śląską Chebzie.

Reaktywacja tej trasy to składowa jednego z sześciu projektów objętych programem Kolej Plus. Zostały one wybrane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która zdobyła na nie dofinansowanie. Projekt ten przewiduje również budowę nowych łącznic oraz dwóch przystanków: jeden z nich znajduje się na ulicy Zabrzańskiej w Bytomiu, w rejonie Bobrka, natomiast drugi w Rudzie Śląskiej Orzegowie. Dodatkowo, dzięki temu projektowi, mieszkańcy Bytomia uzyskają bezpośrednie połączenie pociągiem z Rudą Śląską, Zabrzem i Gliwicami.

Plan odtworzenia trasy pomiędzy Bytomiem a Rudą Śląską Chebzie przewiduje budowę pięciokilometrowego odcinka torów oraz modernizację czterokilometrowej części torowiska. Zostanie również zbudowana wymagana infrastruktura kolejowa, łącznie z dwoma łącznicami i przystankami kolejowymi.

Podczas całego przedsięwzięcia zostanie przebudowane około 28 kilometrów torów. Ponadto modernizacji ulegnie sieć trakcyjna oraz urządzenia sterujące ruchem kolejowym. Co więcej, przy ulicy Składowej powstanie Lokalne Centrum Sterowania Bytom. Pracownicy tego miejsca będą odpowiedzialni za bezpieczne prowadzenie pociągów na trasie z Chorzowa Batorego przez Bytom do Radzionkowa.

Całość inwestycji jest szacowana na 1,2 miliarda złotych netto. Prace budowlane na linii nr 131 mają zakończyć się w roku 2024.

Linie kolejowe o numerach 131 i 132, jak również planowana do powstania linia do Rudy Śląskiej Chebzie stanowić będą element Kolei Metropolitalnej. Ta komunikacja ma na celu połączenie miast metropolii leżących na trasach wymienionych linii kolejowych oraz trasy do Pyrzowic, na której obecnie jest budowane połączenie kolejowe Tarnowskie Góry – Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.