Stara koksownia Orzegów została odnowiona. Usunięto metale ciężkie i inne zanieczyszczenia z gleby

Dawna koksownia Orzegów w Rudzie Śląskiej zyskała nowe życie. Tętniący życiem 5-hektarowy obszar został oficjalnie otwarty w środę 24 marca. W wyniku tych prac z gleby usunięto metale ciężkie, cyjanki i związki ropopochodne, a cały teren dawnych zakładów przekształcono w park z wieloma atrakcjami.

Pierwotna koksownia Orzegów otrzymała drugie życie, a ziemia na jej terenie jest wolna od zanieczyszczeń

Teren dawnej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej zmienił niewiarygodnie na lepsze. Zabytkowe pozostałości koksowni zostały poddane renowacji, a teren został zagospodarowany. Powstały nowe alejki, ławeczki, place zabaw, platformy widokowe, a nawet tor saneczkowy. Całkowity koszt inwestycji to ponad 21 mln zł. Praca trwała cztery lata. Teraz koksownia oficjalnie zyskała drugie życie. Dla mieszkańców Orzegowa najważniejszy jest fakt, że 5-hektarowy teren byłej koksowni został oczyszczony ze szkodliwych substancji. Usunięto z gleby metale ciężkie, cyjanki i związki ropopochodne. Niebezpieczne związki nie tylko pozostają w ziemi, ale także w wodach gruntowych.

Park z punktami widokowymi i renowacja obiektu koksowni

Teren parku podzielony jest na dwa obszary – teren przylegający do zabytkowych zabudowań posiada alejki parkowe i małą zabudowę, a północna część zespołu zabudowań to teren zielony bez wyraźnych ścieżek. Znajduje się tutaj plac zabaw i tor saneczkowy. W ramach prac wycięto również dziką roślinność i wprowadzono nowe nasadzenia w tym miejscu. Zabytkowy budynek koksowni został odnowiony. Na tarasie, który przykrywa baterię koksowniczą, znajdują się dwa okienka obserwacyjne, przez które można zobaczyć wnętrze baterii koksowniczej oraz kanały wentylacyjne wychodzące z komory koksowniczej. Na ścianach wież węglowych oraz na ścianach zewnętrznych baterii koksowniczych znajdują się tablice informacyjno-edukacyjne o procesach zachodzących w koksowni „Orzegów” i historii firmy. Można dzięki temu dowiedzieć się wielu ciekawych faktów o starej fabryce.

One thought on “Stara koksownia Orzegów została odnowiona. Usunięto metale ciężkie i inne zanieczyszczenia z gleby

  1. super wiadomość, chwilę musieliśmy na to czekać ale w końcu ktoś się za to zabrał

Comments are closed.