Nowość w Rudzie Śląskiej – powstaną domki dla owadów

W Kochłowicach z inicjatywy radnego Rafała Wypiora powstanie 5 domków dla owadów. Domki zostaną zlokalizowane na Plantach. Są one dobrym pomysłem, ponieważ mają za zadanie zwabić do ogrodów pożytecznych owadów, które zapylają kwiaty. Domki mają za zadanie również chronić owady w chłodniejsze dni. 

Dlaczego należy chronić „pożyteczne” owady?

Owady zapylające są naszymi przyjaciółmi, naszym obowiązkiem jest żyć z nimi w zgodzie i zapewnić im jak największą ochronę i pomoc. W tym celu zostanie wcielony w życiu pomysł budowy domku dla owadów. Dzięki tym owadom mamy możliwość zwiększenia plonów krzewów i drzew owocowych oraz innych upraw. Owady są nam potrzebne również z tego względu, że są wrogami np. mszyc, komarów i innych uciążliwych bezkręgowców. Likwidując je, pomagają nam uporać się ze szkodnikami, a tym samym żyje się nam zdecydowanie lepiej. 

Skąd się wziął pomysł na powstanie domków dla owadów?

Początkowo owady zamieszkiwały w słomianych strzechach, strychach oraz wśród zakamarków cegieł bądź belek. W związku z nowym budownictwem takim owadom jest zdecydowanie trudniej znaleźć schronienie. Zdecydowanie różni się ono od budowli dawniej wznoszonych. Z tego względu radny postanowił wyjść z pomocą i postawić dla nich indywidualne mieszkania. Jak zaznacza radny, to przedsięwzięcie było już planowane od dłuższego czasu, jednak przez zaistniałą sytuację epidemiologiczną w kraju, musiało zostać przesunięte na późniejszy okres. 

Czy budowa hoteli dla owadów jest kosztowna?

Domki dla owadów będą schronieniem przeznaczonym dla motyli, pszczół, trzmieli, biedronek, bzygów, chrząszczów biegaczowatych lub łowików. Tego typu domki można kupić za bardzo niską cenę, ponieważ małe kosztują około 8 zł, natomiast większe są w cenie 20 zł. Kolejną opcją jest wybudowanie własnoręcznie takiego domku. Nie jest to kosztowna inwestycja, lecz taka, która pozytywnie wpłynie na lokalną bioróżnorodność. Powstanie hoteli dla owadów to nowy trend, który coraz częściej się pojawia. Początkowo w Rudzie Śląskiej ma powstać 5 takich domków, a z czasem może się ich pojawić zdecydowanie więcej. 

One thought on “Nowość w Rudzie Śląskiej – powstaną domki dla owadów

Comments are closed.