Dzielnica Wirek odnawiana przez studentów – jak chcą to zrobić?

Studenci z Wydziału Politechniki Śląskiej pragną ożywić centralną dzielnicę w Rudzie Śląskiej. W tym celu utworzyli nawet aplikację. W planie mają również zagospodarowanie wolnej przestrzeni pomiędzy ulicą Katowicką, 1 Maja i Targową. Chcą też stworzyć ścieżkę pieszo – rowerową, co na pewno zadowoli mieszkańców. 

Jakie zmiany proponują studenci?

Wirek w Rudzie Śląskiej w ciągu trzech lat zmienił się diametralnie dzięki inwestycjom głównie ze środków unijnych. W związku z pracami modernizacyjnymi udało się zagospodarować obszar o powierzchni kilkunastu hektarów. Studenci z Rudy Śląskiej już po raz kolejny zajmują się Wirkiem. Ich najnowszym pomysłem jest budowa ścieżki pieszo – rowerowej od Centrum Handlowego Plaza przez ulicę Teatralną w rejonie pawilonów, wzdłuż stadionu Wawel Wirek, aż do Pomnika Powstańców Śląskich. 

Jak wygląda plan realizacji projektu?

Studenci zapewniają, że swój projekt kierują do mieszkańców z różnych grup wiekowych. Nie chcą nikogo ograniczać, wręcz przeciwnie pragną uatrakcyjnić i ożywić zaniedbane miejsca. Autorzy projektu zapewniają, że chcą maksymalnie wykorzystać istniejącą już zieleń w mieście. Pragną, aby była ona ozdobą Rudy Śląskiej. Ponadto biorą pod uwagę wykorzystanie materiałów z recyklingu, między innymi do wykonania donic lub mebli. 

Do czego ma służyć aplikacja?

Aplikacje w telefonie są aktualnie bardzo popularne i jest ich nieskończona ilość. Studenci z Rudy Śląskiej nie chcą zostawać w tyle i również stworzyli aplikację polegającą na wirtualnym spacerze. Po zainstalowaniu aplikacji Wirecko Rajza możesz odbyć wirtualną podróż po zaprojektowanych ścieżkach. Za cały projekt odpowiadają studenci Wydziału Politechniki Śląskiej, Ewa Sarna, Patryk Konior i Karol Pieter. Powstał on pod okiem dr hab. inż. arch. Michała Stangla. Cała koncepcja projektu została zaprezentowana na ostatnim posiedzeniu Komitetu Rewitalizacji. Jest to organ, który pośredniczy między mieszkańcami, a urzędnikami w sprawach rewitalizacji.