Radni zdecydowali o przyznaniu nowego regulaminu na pozyskanie mieszkań

Radni Rudy Śląskiej zmienili zasady pozyskiwania mieszkań ze środków miejskich. Powinno być ono łatwiejsze do odbioru. Obecnie w Rudzie Śląskiej na przydzielenie mieszkania czeka 599 osób. W 2016 r. liczba ta wynosiła około 1150, jednak w 2014 r. oscylowała w granicach 4,2 tys.

Zmiany pozyskiwania mieszkań w Rudzie Śląskiej

Podstawą zmian jest nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkalnictwa komunalnego oraz prawa cywilnego. – Zgodnie z jej regulaminem, dotychczas wszystkie uchwały Rady Miasta w sprawie gospodarowania komunalnymi zasobami mieszkaniowymi wygasną 21 kwietnia br. Dlatego nowa rezolucja musi zostać wprowadzona. To także pozwala wprowadzać nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej przyniosą korzyści mieszkańcom.

Jedną ze zmian jest nowy sposób wynajmu mieszkań powyżej 80 mkw. Do tej pory przetargi na takie obiekty były na dużą skalę i licytowano czynsze. Teraz te domy zostaną umieszczone na liście dla wszystkich oczekujących na przydział mieszkań, a jeśli nie będzie zainteresowania, takie mieszkania zostaną udostępnione rodzinom (z co najmniej trojgiem dzieci) oczekującym na zmianę lub przydzielenie mieszkania.

Zasady pozyskania mieszkania w Rudzie Śląskiej

Zgodnie z nowymi przepisami najemcom, których dochody nie przekraczają 100% minimalnej emerytury (1250,88 zł) dla jednoosobowych gospodarstw domowych, przysługuje 50% zniżki, natomiast w przypadku gospodarstwa wieloosobowego 80% minimalnej emerytury (zł), rodziny składającej się z minimum 5 osób – 60% emerytury minimalnej (750,53 zł).

Najemcy, których dochody nie przekraczają powyższego progu o więcej niż 60%, mogą liczyć na 30% zniżkę. Istnieją jednak wyjątki od systemu rabatowego. Jeśli mieszkanie znajduje się we wspólnocie mieszkaniowej, czynsz najmu nie może być niższy niż wpłacona przez właściciela zaliczka na rzecz wspólnoty, a czynsz w budynku komunalnym nie może być niższy niż koszt zarządzania budynkiem.

One thought on “Radni zdecydowali o przyznaniu nowego regulaminu na pozyskanie mieszkań

  1. Aktualnie młodzi mają bardzo duży problem z dostaniem mieszkania…oby się to szybko zmieniło bo to młodzi napędzają gospodarkę!

Comments are closed.