Spotkanie z laureatem regionalnego konkursu poetyckiego w Bibliotece Ficinus

26 października, w czwartek, o godzinie 17:00, uroczyście otworzone zostanie spotkanie z Mirosławem Kowalskim. Wydarzenie to odbędzie się w historycznym budynku Biblioteki Ficinus, znajdującej się przy ulicy Pawła Kubiny 24 w Rudzie Śląskiej – Wirek. Mirosław Kowalski to uznany zwycięzca XIX Regionalnego Konkursu Poetyckiego imienia księdza Norberta Bonczyka. Ranga finałowego etapu konkursu była na tyle wysoka, że decydowano o nim podczas dorocznego Festiwalu Literackiego „Kakauszale”, a organizatorem był Miejska Biblioteka Publiczna.

Niezwykły talent Kowalskiego zaowocował wydaniem jego debiutanckiego tomiku poezji w 2019 roku. W swojej karierze artysta zdobył liczne laury oraz uznanie, zarówno na arenie lokalnej, jak i ogólnopolskiej, dzięki udziałowi w różnych konkursach poetyckich. Jego prace były publikowane w antologiach i almanachach pokonkursowych, a także w renomowanych czasopismach takich jak Akant, Nestor, Śląsk, Nasz Dom Rzeszów czy Sekrety Żaru.

W konkursie imienia księdza Norberta Bonczyka, Kowalski zdobył pierwsze miejsce za pakiet swoich utworów napisanych w języku śląskim. Podczas ceremonii wręczenia nagród, laureat gorąco podziękował organizatorom i podkreślił znaczenie takich konkursów dla rozwoju artystycznego autorów: „Dzięki takim inicjatywom my – autorzy mamy szansę wypowiedzieć się przez swoje teksty”.

Kowalski planuje zaprezentować swoje nagrodzone utwory: „Gołymbie ujka Adama”, „Powiydzcie sami”, „Krziż przydrożny” i inne podczas spotkania w Bibliotece Ficinus. Zasady uczestnictwa w konkursie wymagają od uczestników nadesłania trzech utworów napisanych po śląsku lub po polsku. Ocena prac jest oparta na związku autorów ze Śląskiem poprzez tematykę, język czy osobistą tożsamość. Krystian Gałuszka, dyrektor MBP, podkreśla znaczenie tego konkursu dla promocji kultury śląskiej i aktywności twórczej w regionie. Dodaje także, że cieszy go fakt, że nie tylko twórcy, ale również odbiorcy są żywo zainteresowani tego typu twórczością.