Jak działa akcja "zawieszona kawa" w Rudzie Śląskiej? Poradnik MOSiR

Przechodząc przez coraz chłodniejsze dni i noce, zauważamy pierwsze oznaki nadejścia jesieni w postaci przymrozków. Należy pamiętać, że wśród mieszkańców naszego miasta są osoby, które cierpią z powodu chłodów i ubóstwa. Właśnie z troski o ich dobrobyt, już od kilku lat w mieście Ruda Śląska prowadzona jest inicjatywa o nazwie „zawieszona kawa”. Ta akcja daje ludziom, którzy najbardziej ich potrzebują, możliwość skorzystania z ciepłej kawy lub posiłku zupełnie za darmo.

Możecie państwo zapytać, jak dokładnie działa ta „zawieszona kawa”? Celem tej inicjatywy jest dawanie radości innym w prosty sposób, czyli poprzez oferowanie im darmowego poczęstunku. Jak wyjaśnia Aleksandra Poloczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (MOSiR) w Rudzie Śląskiej, chodzi o to, aby pomagać innym ludziom. Kiedy spędzasz miło czas w kawiarni, możesz również postanowić podarować trochę radości komuś innemu, fundując mu coś do jedzenia lub do picia. W praktyce wygląda to tak, że kupujesz dwie kawy: jedną dla siebie, a drugą zostawiasz jako „zawieszoną” dla osoby potrzebującej, która może przyjść do kawiarni później.

Pracownicy kawiarni oznaczają „zawieszoną kawę” na specjalnej tablicy, a potem dowolny gość lokalu może ją odebrać całkowicie za darmo. Ale warto wiedzieć, że „zawieszona kawa” nie musi dotyczyć tylko kawy. W różnych miejscach można także zapłacić za inny rodzaj posiłku, taki jak ciepła zupa, który później będzie dostępny dla potrzebujących.