Rynek pracy w Rudzie Śląskiej. Gdzie szukać pracy?

Sytuacja na rynku pracy w województwie śląskim jest jedną z najlepszych w kraju. Statystyki z końca 2021 roku wskazują, że Śląsk zajął zaszczytne drugie miejsce w zestawieniu województw, jeśli chodzi o odsetek bezrobocia rejestrowanego. Sprawdź, gdzie szukać pracy w Rudzie Śląskiej i kogo najbardziej poszukują pracodawcy.

Jaka jest sytuacja w mieście?

Według danych MRiS, pod koniec grudnia 2021 roku w województwie śląskim 4,2 proc. mieszkańców miało status osoby bezrobotnej. W samej Rudzie Śląskiej odsetek ten wyniósł jedynie 2,6 proc. Początek ubiegłego roku nie był dla gospodarki zbyt łatwy, ze względu na wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu wielu branż. Przemysłowy charakter regionu daje jednak możliwość stabilnego zatrudnienia. W lutym i marcu 2021 stopa bezrobocia w Rudzie Śląskiej wynosiła 3,9 proc., a od tego czasu stopniowo malała. To z kolei pozwala stwierdzić, że z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób znajdywało zatrudnienie. To dobra wiadomość dla osób, które aktualnie poszukują pracy w tym mieście.

Jak znaleźć pracę w Rudzie Śląskiej?

Położona w centrum konurbacji górnośląskiej Ruda Śląska to dobre miejsce dla inwestorów. Na terenie miasta działa i rozwija się Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny. W ostatnich miesiącach bezrobocie w regionie spadało, a pracodawcy oferowali mieszkańcom coraz więcej nowych ofert zatrudnienia. Pracę w mieście znajdą zarówno wykształceni specjaliści, jak i pracownicy fizyczni o odpowiednich kwalifikacjach. W znalezieniu zatrudnienia pomoże Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej, do którego pracodawcy sukcesywnie nadsyłają oferty. Warto również zajrzeć na serwisy ogłoszeniowe, takie jak https://www.gowork.pl/praca/ruda-slaska;l – dostępne filtry pomogą w znalezieniu pracy na interesującym nas stanowisku.

Kogo potrzebują pracodawcy?

Lokalny rynek pracy cierpi przede wszystkim na niedobór personelu medycznego, a szczególnie pielęgniarek i położnych. Lista zawodów deficytowych jest jednak długa. Na te branże powinni zwrócić uwagę przede wszystkim uczniowie, ale również osoby planujące przebranżowienie się. W mieście potrzebni są fachowcy budowlani i wykończeniowi, a także elektrycy, elektromechanicy i monterzy. Potrzeba też wychowawców i nauczycieli, ponieważ obecna kadra pedagogiczna starzeje się. Sytuacja epidemiczna spowodowała również braki w gastronomii, potrzebni są więc m.in. kucharze i cukiernicy. Problem bezrobocia nie powinien dotyczyć instruktorów nauki jazdy oraz specjalistów administracji publicznej – tych zawodów również potrzebuje obecny rynek pracy w Rudzie Śląskiej.

Średnie zarobki na Śląsku

Statystyczny mieszkaniec województwa śląskiego zarabiał miesięcznie 6031,54 zł brutto. To szacunki z końca grudnia 2021. Średnia krajowa wyniosła wówczas 6022 zł.
Najlepszymi zarobkami mogą cieszyć się pracownicy branży górniczej oraz informatycznej. W tych zawodach średnia pensja wynosiła ponad 8500 zł brutto! Nie znajdują się one jednak wśród zawodów deficytowych – ilość ofert pracy jest bardzo zbliżona do ilości aplikujących na te stanowiska kandydatów.
Najmniej zarabiano w sektorze gastronomicznym – średnio 3793,83 zł brutto.

Oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech znajdziesz na: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/