Ruda Śląska: uroczyste otwarcie odcinka trasy N-S

W nadchodzący piątek, w okolicach południa, fragment trasy N-S w Rudzie Śląskiej będzie oficjalnie otwarty dla ruchu. Dokładniej, chodzi o część drogi pomiędzy ulicą Kokota a Bielszowicką. Informację o tym wydarzeniu przekazał we wtorek samorząd miasta. Plany zakładają również ubieganie się o fundusze unijne na dokończenie kluczowego przebiegu tej trasy.

Trasa N-S ma za zadanie stworzyć nowy kanał komunikacyjny dla Rudy Śląskiej. Jej główny przebieg, do tej pory realizowany, ma charakter dwupasmowego połączenia bezkolizyjnego. Trasa ta łączy autostradę A4 z Drogową Trasą Średnicową, która również jest bezkolizyjna i przebiega bliżej centrum wielu śląskich miast.

W lipcu 2021 roku zawarto umowę na pierwszy segment czwartego etapu trasy N-S, której wartość wynosiła 95 milionów złotych brutto. Przedtem, w październiku 2018 roku, konkurs na budowę całego IV etapu został unieważniony z powodu zbyt kosztownych ofert. Postanowiono wtedy wydzielić z niego odcinek drogi o długości 1 km pomiędzy ulicą Kokota a Bielszowicką, wraz z jej węzłem. Ta część trasy jest realizowana przez firmę Drogopol-ZW, która otrzymała na ten cel 95 milionów złotych. Projekt ten, podobnie jak poprzednie etapy, finansowany jest ze środków unijnych, które stanowią 85% wartości inwestycji.

Fragment trasy, który zostanie otwarty w piątek, obejmuje budowę odcinka N-S od ulicy Kokota do ulicy Bielszowickiej, wraz z węzłem. Ponadto przewiduje przebudowę ulicy Bielszowickiej, budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicą 1 Maja oraz modernizację ul. 1 Maja – od ul. Żwirki i Wigury do ul. Gabora.

Ruda Śląska już rozpoczęła także budowę trasy N-S w kierunku północnym – od Drogowej Trasy Średnicowej aż do granicy Bytomia.