65 lat działalności rudzkiego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. H. Dunanta – Jubileuszowa Gala i Podsumowanie XIX Wakacyjnej Rudzkiej Kropli Krwi

W nadchodzącą sobotę, 30 września, przypada wyjątkowy jubileusz – 65 lat funkcjonowania rudzkiego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. H. Dunanta. Tego dnia organizowane jest spotkanie, które będzie nie tylko świętowaniem tej okoliczności, lecz również uroczystym zakończeniem i podsumowaniem projektu XIX Wakacyjna Rudzka Kropla Krwi.

Podniosłe obchody rozpoczną się tradycyjnie od mszy świętej. O godzinie 15:00 wierni zebrani w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej przy ulicy Kościelnej 12 będą mogli uczestniczyć w specjalnej liturgii. Po nabożeństwie przewidziany jest marsz, który odbędzie się przy akompaniamencie górniczej orkiestry dętej. To właśnie muzyka będzie nadawała rytm pochodowi, prowadzącemu przez przejście dla pieszych na ulicy Wolności, a następnie ulicą Wieniawskiego oraz deptakiem przy ulicy Norwida.

Kolejną część spotkania zaplanowano na godzinę 17:00 w Osiedlowym Domu Kultury „Matecznik” przy ul. Norwida 26. To tam zostanie zaprezentowane sprawozdanie z dotychczasowej działalności klubu. W trakcie tej części uroczystości, wyróżnieni członkowie otrzymają odznaczenia i dyplomy. Na zakończenie przewidziano integracyjne tańce i zabawy.

Rudzki Klub Honorowych Dawców Krwi im. H. Dunanta działa już od 65 lat i obecnie gromadzi 15 członków. Jednym z nich jest rekordzista, który do tej pory ofiarował ponad 100 litrów tego cennego płynu.

Krwiodawstwo w naszym kraju ma bardzo szlachetny charakter, opierając się na dobrowolności i bezinteresowności. Każdy krwiodawca, regularnie oddając krew, poddaje się badaniom lekarskim, co umożliwia stałą kontrolę stanu jego zdrowia. Po oddaniu krwi dawca otrzymuje bezpłatnie wyniki badań morfologicznych, wirusologicznych oraz grupy krwi. W Polsce dawcą może zostać każda osoba zdrowa, w wieku od 18 do 65 lat.