Jednorazowe rękawiczki znalazły szerokie zastosowanie w branży medycznej oraz beauty. Zabezpieczają nasze dłonie przed kontaktem z substancjami chemicznymi czy szkodliwymi patogenami, zapewniając przy tym wysoki poziom higieny w miejscu pracy. W dzisiejszym artykule weźmiemy jednak pod uwagę rękawice lateksowe, które charakteryzują się dużą rozciągliwością. Czym różnią się rękawiczki lateksowe od nitrylowych i winylowych oraz kiedy warto je wykorzystać?
Jednorazowe rękawice lateksowe – czym się charakteryzują?
W hurtowniach zaopatrzenia medycznego możemy obecnie znaleźć rękawiczki winylowe, nitrylowe oraz lateksowe, dzięki czemu dopasowanie ich względem własnych potrzeb nie powinno przysporzyć trudności. Jednorazowe rękawice z winylu stosowane są najczęściej w miejscach, gdzie precyzja nie zawsze jest konieczna. Model nitrylowy zapewnia natomiast świetne czucie w palcach, to jednak jest mniej rozciągliwy. My pragniemy wziąć pod uwagę rękawice lateksowe, które od kilku lat stanowią najchętniej wybierane rozwiązanie w wielu branżach. Otóż są one stosowane przez lekarzy, tatuatorów czy kosmetyczki, a także podczas przeprowadzania czynności porządkowych. Czym charakteryzują się rękawiczki lateksowe? Przede wszystkim niską ceną oraz dużą elastycznością. Idealnie dopasowują się do skóry, zabezpieczając ją przy tym przed działaniem szkodliwych czynników. Co istotne, nie zaburzają czucia i umożliwiają wykonanie każdej czynności, w trakcie której priorytetem jest precyzja i komfort noszenia. Minusem rękawic jednorazowych wykonanych z lateksu jest fakt, iż mogą one powodować reakcję alergiczną, przez co nie każdy będzie mógł je stosować. Użytkownicy rękawic z lateksu najczęściej skarżą się na nieprzyjemne uczucie swędzenia oraz zmiany skórne. Pojawia się zatem pytanie – Do jakich czynności będą najlepsze i kiedy w szczególności warto zwrócić na nie uwagę?
Rękawiczki ochronne lateksowe – przeznaczenie
Jednorazowe rękawice lateksowe bez wątpienia cechują się wysokim komfortem noszenia, a to za sprawą materiału ich wykonania. Lateks określany również mianem naturalnego kauczuku wykazuje świetną odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także niweluje ryzyko kontaktu z płynami ustrojowymi czy substancjami chemicznymi, które mogą oddziaływać negatywnie na nasze zdrowie. Kiedy należy stosować diagnostyczne rękawice lateksowe? Wskazane jest by, korzystać z nich podczas inwazyjnych procedur medycznych, zabiegów kosmetycznych oraz czynności porządkowych. Oznacza to, że powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność ochrony przed wirusami i patogenami. Wówczas wybrane rękawice diagnostyczne skutecznie zabezpieczą dłonie, będąc jednocześnie gwarancją wysokiej wytrzymałości. Jeżeli zatem nie macie uczulenia na lateks, mogą one okazać się najlepszym wyborem. Sprawdź rękawiczki lateksowe dostępne w hurtowni medycznej Eplaster.
Jakie rękawice jednorazowe wybrać?
Zadaniem rękawic diagnostycznych jest skuteczna ochrona delikatnej skóry dłoni przed działaniem niebezpiecznych substancji. Może być to krew, ślina, a nawet i silne detergenty przeznaczone do dezynfekcji. Co za tym idzie, korzystanie z nich to absolutna konieczność w miejscach, w których istnieje możliwość wystąpienia zakażenia lub przeniknięcia substancji do organizmu przez skórę. Wspomniane przez nas rękawice lateksowe jednorazowego użytku rzeczywiście stanowią świetny wybór. To jednak miejmy na uwadze fakt, iż wiele osób skarży się na często występujące uczulenie. Jeżeli problem ten was nie dotyczy, wówczas nie pozostanie nic innego, jak dopasować rozmiar względem indywidualnych potrzeb, a także wybrać odpowiedni model. Otóż wyróżniamy rękawice lateksowe bezpudrowe oraz w wersji z pudrem, które są łatwe w zakładaniu na wilgotne ręce. Niemniej wysuszają skórę, prowadząc do występowania zmian skórnych. Zachęcamy was zatem do zapoznania się ze specyfikacją dostępnych na rynku wyrobów medycznych. Rękawice winylowe mogą zostać wykorzystane w trakcie przeprowadzania porządków w domu. W przeciwieństwie do lateksowych nie sprawdzą się jednak podczas inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. W zależności od wykonywanych czynności sprawdzi się inne rozwiązanie!