Jak wygląda paschał i co oznaczają symbole na nim?

Utensylia liturgiczne wykorzystywane w trakcie ważnych uroczystości kościelnych nie pozostają bez znaczenia dla ich przebiegu. Podkreślają istotę nabożeństwa, przypominając jednocześnie zgromadzonym wiernym o miłości do Pana Boga. W dzisiejszym artykule pragniemy wziąć jednak pod lupę wyjątkową świecę, znaną bliżej jako paschał. Czym są paschały oraz co oznaczają widoczne na nich symbole? Sprawdzamy!

Paschał – wszystko, co musisz wiedzieć o najważniejszej świecy

Zwyczaj wykorzystywania utensyliów religijnych w trakcie uroczystego nabożeństwa już na stałe zagościł w tradycji chrześcijańskiej. Choć na przestrzeni wieków tradycja ta uległa znacznym przeobrażeniom, wierni wciąż chętnie kultywują obrzędy o symbolice duchowej, które umożliwiają im zbliżenie ku Panu Bogu i oddanie się indywidualnym rozważaniom. Być może część z was doskonale wie, że używane w kościele utensylia nie zostały wybrane przypadkowo. Ciekawym przykładem jest paschał, który po dziś dzień uznawany jest za najważniejszą świecę. Co to oznacza? Paschał nie jest zwykłym utensylium, a jego istota sięga znacznie głębiej. Symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które przywróciło wiernym chrześcijanom łaskę Bożą oraz otworzyło dostęp do nowego życia. Zapalony w trakcie uroczystości kościelnej nadaje jej wyjątkowego charakteru, przypominając licznie zgromadzonym o zwycięstwie życia nad śmiercią. Pojawia się myśl – Jak wygląda paschał? Czym różni się na tle pozostałych świec i kiedy go zapalamy?

Jak wygląda świeca paschalna?

Utensylia liturgiczne mogą różnić się nie tylko sposobem ich wykorzystania, lecz także wyglądem i materiałem wykonania. Sytuacja nie inaczej wygląda, gdy weźmiemy pod uwagę paschał. Jest to duża świeca wykonana z żółtego wosku. Wydawać by się mogło, że niczym nie wyróżnia się od innych świec wykorzystywanych w kościele. Nic bardziej mylnego! Świeca paschalna posiada wyryty krzyż oraz pięć otworów, w których umieszczane są czerwone ziarna kadzidła jako symbol ran Jezusa Chrystusa. Na paschale widnieją także specjalne oznaczenia – Alfa i Omega. Symbole te mówią, że czas i wieczność należą do Jezusa Chrystusa, co możemy także utożsamiać z początkiem i końcem. Co ciekawe, paschał powinien posiadać oznaczenie bieżącego roku, co wskazuje, iż nie może zostać wykorzystany ponownie. Oferta świec jest dostępna w sklepie Holyart.

Świeca paschalna jest pięknie zdobiona, a idąca za nią głęboka symbolika pozwala celebrować wyjątkowy moment w gronie wiernych i kapłana oraz przypomnieć sobie o życiu wiecznym. Tuż przed rozpoczęciem liturgii duchowny powinien ją pobłogosławić, by sformalizować obrzęd chrześcijański, który polega na poświęceniu ognia. Aby jednak mogło to mieć miejsce, należy oczywiście wyposażyć kościół w dużą świecę z wosku pszczelego. Niestety wciąż zdarza się, że oferowane w sklepach z dewocjonaliami paschały nie posiadają wkładu olejowego. Zakup takiego utensylium jest niezgodny z nauką kościoła, przez co liturgia również nie może zostać przeprowadzona w prawidłowy sposób. Prawdziwy paschał musi płonąć żywym ogniem.

Kiedy zapalamy paschały?

Paschał z żółtego wosku to coś więcej aniżeli tylko utensylium religijne, czego dowodem jest moment jego zapalenia i poświęcenia ognia. Świecę paschalną palimy w okresie wielkanocnym, rozpoczynając od Wigilii Wielkanocnej. Jest to szczególna chwila z punktu widzenia osób wierzących i dlatego też całemu obrzędowi najczęściej towarzyszy trzykrotny śpiew „Światło Chrystusa” oraz orędzie paschalne, które wychwala pana Jezusa pod niebiosa. Każda świeca musi jednak kiedyś zgasnąć! Ma to miejsce tuż przed przyjęciem przez wiernych komunii świętej, by ponownie mógł zostać on odpalony w trakcie następnego nabożeństwa. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest ostatnim dniem zapalania paschałów. Czy wiedzieliście natomiast, że świeca paschalna jest również wykorzystywana podczas chrztu i pogrzebu? Ta na pozór zwyczajna świeca kryje w sobie wiele tajemnic, a wam nie pozostaje nic innego, jak spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy.