Potencjalny incydent związany z masowymi omdleniami w Liceum Ogólnokształcącym Nr IV im. H.C. Hoovera w Rudzie Śląskiej

W jednym z liceów w Rudzie Śląskiej, konkretnie Liceum Ogólnokształcącym Nr IV imienia H.C. Hoovera, doszło do sytuacji budzącej wiele obaw. W środku dnia kilka uczniów nagle źle się poczuło, co wymagało interwencji służb medycznych. Nastolatki, które doznały złego samopoczucia, zostały przewiezione do szpitala. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań i analiz wykluczono udział osób trzecich oraz stwierdzono brak niebezpiecznych substancji. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną mogła być panika.

20 listopada 2023 roku, w poniedziałek, atmosfera w IV LO im. H. C. Hoovera w Rudzie Śląskiej gwałtownie uległa zmianie. W szkole doszło do serii omdleń – według raportów, blisko 30 osób zasłabło lub straciło przytomność. Poszkodowane osoby zostały natychmiast obsłużone przez służby ratunkowe, a dwie z nich trafiły do szpitala.

W dniu incydentu, uczniowie byli zaangażowani w próbę akademii, która miała miejsce na sali gimnastycznej, z okazji Dnia Podchorążego. Pierwsze symptomy złego samopoczucia zgłosiło tylko kilku uczniów, ale ta liczba szybko wzrosła do 30. Rodzice uczniów wyrażali swoje obawy i niezadowolenie z braku natychmiastowych informacji od dyrekcji szkoły.

Po dwóch godzinach od incydentu, dyrekcja placówki poinformowała rodziców i uczniów o sytuacji. W oświadczeniu zwróciła się do rodziców, aby odebrali swoje dzieci ze szkoły ze względu na zdarzenie. Zasugerowała również, że przyczyną omdleń mogło być to, że wiele uczniów nie jadło śniadania przed próbą. Jednak wielu uczniów i rodziców wyrażało sprzeciw wobec tej teorii, twierdząc, że powinna nastąpić ewakuacja szkoły po takim incydencie.

Zarówno uczniowie, jak i rodzice byli wysoce zaniepokojeni całą sytuacją. Czuli, że powinna zostać podjęta decyzja o ewakuacji szkoły. Niektórzy uczniowie skarżyli się na dalsze osłabienie, pomimo zapewnień ze strony szkoły.

W odpowiedzi na incydent, służby medyczne podjęły działania i prowadziły monitorowanie poszkodowanych. Nie stwierdzono oznak udziału osób trzecich ani obecności jakichkolwiek niebezpiecznych substancji. Dwie z osłabionych uczennic zostały przewiezione do szpitala na dalsze badania.