Pomysł na zimę skończył się aresztem: nielegalna wycinka drzewa na opał w Rudzie Śląskiej

Zimowe temperatury zmuszają do poszukiwania źródeł ciepła, ale dwoje mieszkańców Rudy Śląskiej postanowiło zrobić to w nielegalny sposób. Wybrali dosyć nietypowy, a przede wszystkim niewłaściwy sposób na zdobycie opału – bezprawnie ścięli olbrzymie, 18-metrowe drzewo. Zamiast ciepła w domu, zapewnili sobie poważne kłopoty prawne, które mogą skutkować karą pozbawienia wolności na okres do pięciu lat.

Wydarzenie miało miejsce 12 października 2023 roku, dokładnie przed godziną 17:00. Na ulicy Kopernika w Rudzie Śląskiej dwaj mężczyźni w wieku 30 i 40 lat pokusili się o nielegalne wyrąbanie dużej rośliny. Ich działalność zauważył przechodzień, który zdecydował się zgłosić sprawę na policję. W odpowiedzi na doniesienie, na miejsce został wysłany patrol z rudzkiej jednostki numer dwa, którym udało się złapać sprawców na gorącym uczynku.

„Zachowanie tych mężczyzn to skrajna nieodpowiedzialność. W centrum miasta ścięli drzewo o średnicy aż 125 cm, mając na celu zdobycie opału na nadchodzącą zimę. Przybyli na miejsce funkcjonariusze szybko doszli do tego wniosku, gdy zauważyli, że sprawcy rozpoczęli już cięcie drzewa na mniejsze kawałki” – wyjaśnia asp. sztab. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

Śledczy z rudzkiej jednostki dokonali oględzin drzewa i zabezpieczyli już pocięte elementy. Policjanci poinformowali również magistrat Rudy Śląskiej o nielegalnej wycince drzewa rosnącego na terenie miejskim. Obecnie, to urząd będzie musiał ocenić wartość skradzionego drewna. Oba rudzianina będą teraz musieli odpowiadać przed sądem za swoje czyny.

Policja przypomina, że przepisy dotyczące wycinki drzew i krzewów są bardzo precyzyjne i dotyczą jedynie roślin rosnących na własnej działce lub posesji. W przypadku nielegalnej wycinki drzew czy krzewów, organ samorządowy nakłada karę proporcjonalną do gatunku i średnicy drzewa. Jeżeli dodatkowo dochodzi do kradzieży z cudzej posesji, jak to miało miejsce w omawianym przypadku, sprawca musi liczyć się z konsekwencjami w postaci przestępstwa kradzieży, zagrożonego nawet pięcioletnim pobytem w więzieniu.