Ostrzeżenie policji z Rudy Śląskiej przed oszustwami z użyciem BLIK – coraz więcej przypadków wyłudzeń

Siły policyjne z Rudy Śląskiej alarmują o rosnącej liczbie oszustw, których podstępem jest system płatności mobilnych BLIK. W ostatnich czasach, ich biuro śledcze otrzymało wiele zgłoszeń od ofiar, które utraciły swe środki na skutek kradzieży dokonanej przez wykorzystanie wyłudzonych kodów BLIK. Spryciarze podszywali się pod znajomych poszkodowanych na różnych portalach społecznościowych i pracowników instytucji bankowych. Wykorzystując zdobyte w wyniku oszustwa kody, opróżnili konta swoich ofiar.

Niedawno, w Rudzie Śląskiej, policja musiała ponownie zmierzyć się z kolejnymi przypadkami tego typu oszustw, które miały miejsce za pośrednictwem popularnego komunikatora społecznościowego. Jedna z kobiet straciła przez to co najmniej 500 złotych. Oszuści, pokonując systemy bezpieczeństwa komunikatora, wypisywali wiadomości do znajomych swoich ofiar, prosząc o pożyczenie pieniędzy poprzez generowanie kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej.

Wczoraj, kolejna mieszkańca Nowego Bytomia zgłosiła wyłudzenie szeregu kodów BLIK, co pozwoliło oszustom opróżnić jej konto bankowe z całej zawartości, która wynosiła ponad 15 000 złotych. W tym przypadku, osoba, która wyłudziła kody, podszywając się pod pracownika banku, mówiła ze wschodnim akcentem i informowała o próbie wzięcia kredytu na koncie ofiary. Prosiła ofiarę o podanie kodów BLIK w celu zabezpieczenia jej środków. Niestety, kobieta przekazała kody, które zostały potem wykorzystane do wypłat w bankomatach w Wielkopolsce.

Oszust telefoniczny skontaktował się również z pięćdziesięciotrzy-letnią mieszkańką Rudy Śląskiej. Zapytał ją, czy zaciągnęła kredyt, twierdząc, że widzi próbę jego zaciągnięcia na jej koncie. Kiedy kobieta przyznała, że nic o tym nie wie, on poprosił o kod BLIK, aby przenieść jej środki na bezpieczne konto. Po otrzymaniu kodu od niczego nieświadomej kobiety, oszuści ukradli z jej konta 15 000 złotych – opisał całe zajście rzecznik prasowy, asp.szt. Arkadiusz Ciozak.

O co chodzi w oszustwie z użyciem BLIK? Oszuści wykorzystują zaufanie ofiar do płatności mobilnych, wyłudzając kod do realizacji takiej płatności. Osoba, która loguje się na swoje konto bankowe, musi wygenerować ten kod w aplikacji i przekazać go osobie, która jest z nią w kontakcie. Niestety, transakcji wykonanych z użyciem BLIK nie można anulować, ponieważ przestępca wprowadza zdobyty kod do bankomatu i natychmiastowo wypłaca pieniądze.

Zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne, dlatego policjanci nieustannie ostrzegają przed tego rodzaju przestępstwami i proszą o rozpowszechnianie tych ostrzeżeń. Oszuści mogą dzisiaj dzwonić również do ciebie lub twoich bliskich.