Odrestaurowano zabytkową rzeźbę "Ptaki" w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej na ul. Czarnoleśnej, zakończono proces renowacji historycznej rzeźby zatytułowanej „Ptaki”. Całość prac kosztowała 104 tys. zł, z tych środków aż 93,5 tys. zł zostało ufundowanych z Programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, który jest realizowany pod egidą Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Prace nad odnowieniem rudzkiej rzeźby „Ptaki” rozpoczęły się w czerwcu. Głównym celem procesu renowacyjnego było przywrócenie oryginalnego wyglądu rzeźbie oraz jej konserwacja.

Dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, pełniący funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej, poinformował w oficjalnym komunikacie prasowym o wykonanych czynnościach renowacyjnych. Wyjaśnił, że powierzchnia rzeźby została dokładnie oczyszczona i uszkodzenia takie jak rysy czy spękania zostały naprawione za pomocą specjalistycznych preparatów. Następnie przepracowano widoczne elementy stalowego zbrojenia, które poddano renowacji i zabezpieczono przed korozją. Uszkodzone bądź odłupane fragmenty rzeźby odbudowano zgodnie z archiwalnymi zdjęciami. Zrekonstruowany obiekt został później jednolicie pomalowany i pokryty preparatem hydrofobowym. Na koniec, przestrzeń dookoła rzeźby została uporządkowana w celu jak najlepszego wyeksponowania odrestaurowanych „Ptaków”.

Środki z Centrum Rzeźby Polskiej przeznaczono również na wykonanie badań dotyczących historii obiektu. Dzięki temu udało się zdobyć cenną wiedzę na temat samej rzeźby oraz powojennych praktyk tworzenia plenerowych dzieł sztuki w Rudzie Śląskiej.