Nowy operator czujników związanych z miejskim systemem monitorującym jakość powietrza

W ostatnim czasie mieszkańcy Rudy Śląskiej z pewnością zauważyli nie działający system monitorujący jakość powietrza w mieście. To wszystko za sprawą zmiany operatora czujników, które zlokalizowane są w poszczególnych miejscach. Teraz jednak miasto uporało się już ze zmianą operatora, dzięki czemu lokalne czujniki jakości powietrza ponownie działają.

Nowy operator czujników

Lokalizacja czujników rozmieszczonych w mieście nie zmieniła się. Zmieniły się jednak same urządzenia, które teraz są laserowe i pozwalają przekazywać dane o pyle znajdującym się PM 10 oraz PM 2,5. Warto dodać, że w Rudzie Śląskiej znajduje się aż 15 takich czujników.

Czujniki monitorujące jakość powietrza w Rudzie Śląskiej znajdują się w mieście już od 2018 roku. To właśnie na początku tego roku miasto postanowiło zainwestować w tego typu urządzenia. Wtedy też był okres, kiedy rozpoczęła się prawdziwa moda na sprawdzanie zapylenia niemal we wszystkich miastach w Polsce. Mieszkańcy dzięki czujnikom mieli możliwość samodzielnego odczytu danych. Wyniki z odczytów można było podejrzeć na specjalnie stworzonej do tego stronie internetowej.

Dodajmy, że niemal od początku tego roku czujniki pozostawały wyłączone. Wszystko za sprawą zmiany operatora. Ich wyłączenie nastąpiło pod koniec stycznia. W sierpniu jednak czujniki zostały ponownie uruchomione. O tym fakcie poinformowała dzisiaj prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Podobnie jak i poprzednio, tak i teraz odczyty z czujników można śledzić przez specjalną stronę internetową. Nowe laserowe urządzenia są w stanie przekazywać dane z pyle zawieszonym PM 10 oraz PM 2,5.