Mieszkańcy Rudy Śląskiej, jako pionierzy w skorzystaniu z Platformy ePłatności Centralnego Ośrodka Informatyki, mają teraz możliwość opłacania podatku od nieruchomości przy użyciu popularnego systemu BLIK. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla użytkowników aplikacji mObywatel, która ułatwia kontrolę nad terminami płatności.
Prezydent Miasta, Michał Pierończyk, w kontekście cyfryzacji płatności, wyraził przekonanie, że ten nowatorski program jest tylko początkiem drogi ku wprowadzeniu kolejnych udogodnień dla mieszkańców w obszarze załatwiania spraw urzędowych.
ePłatności to bezprowizyjny i szybko działający system rozliczeń internetowych z urzędem. Aplikacja mObywatel poprzez automatyczne powiadomienia o nadchodzących płatnościach umożliwia jej użytkownikom łatwe zarządzanie swoimi finansami.
Aby skorzystać z tej funkcji w aplikacji mObywatel, po zalogowaniu należy wybrać opcję „Wszystkie” w sekcji „Płatności”. Wyświetli się wtedy lista zobowiązań, które można opłacić. Po wybraniu opcji „Zobacz szczegóły”, użytkownik ma dostęp do wszystkich istotnych informacji na temat danego zobowiązania. Następnie, po wygenerowaniu kodu BLIK w aplikacji swojego banku, wpisuje go w mObywatel i potwierdza płatność. Możliwe jest także pobranie potwierdzenia zapłaty.
Inicjatywa ePłatności jest realizowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Centralny Ośrodek Informatyki we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Polskim Standardem Płatności – operatorem systemu płatności mobilnych BLIK. W ramach pilotażu, to właśnie za pomocą BLIKa opłacane są zobowiązania dotyczące podatku od nieruchomości.
Aplikacja mObywatel staje się coraz bardziej rozbudowana. Dzięki ePłatnościom, mObywatel nie pełni już tylko funkcji elektronicznego portfolio dokumentów, ale staje się aplikacją transakcyjną, podobną do bankowych. Co więcej, w mObywatel pojawiają się coraz to nowe usługi umożliwiające składanie różnego rodzaju wniosków.
Mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy wolą opłacić swoje zobowiązania osobiście w urzędzie, mają do dyspozycji cztery kasy i dwa opłatomaty. Te ostatnie umożliwiają opłacenie wybranych płatności urzędowych, w tym podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego dla osób fizycznych. Od 2017 roku, ułatwieniem dla mieszkańców są specjalne kody QR, zeskanowanie których w opłatomacie umożliwia szybką transakcję. Na koniec warto dodać, że zarówno w kasie jak i opłatomacie możliwe jest płacenie kartą płatniczą.