Nowa przeprawa przez Odrę łącząca gminy Nędza i Rudnik – plany Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach

Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Katowicach przedstawił swoje plany na przyszłość, do których należy budowa mostu nad rzeką Odrą. Ta inwestycja ma na celu połączenie dwóch gmin: Nędzy i Rudnika, które znajdują się w powiecie raciborskim. Obecnie, aby przemieścić się między tymi gminami, kierowcy zmuszeni są korzystać z promu kursującego między Ciechowicami a Grzegorzowicami.

Wg informacji udostępnionych przez ZDW w Katowicach, zadaniem przetargu jest realizacja prac budowlanych związanych z projektem budowy mostu nad Odrą wzdłuż drogi wojewódzkiej numer 421. Nowa trasa skomunikuje drogę powiatową 3500S znajdującą się po zachodniej stronie rzeki (gmina Rudnik) z drogą wojewódzką numer 915 po stronie wschodniej (gmina Nędza). To oznacza zmianę dotychczasowego układu komunikacyjnego. Nowa przeprawa nie będzie już łączyła Ciechowic z Grzegorzowicami, ale Zawadę Książęcą z Łubowicami.

Planowany most ma mieć około 600 metrów długości, a reszta nowej trasy drogi wojewódzkiej zostanie wytyczona przez pola i tereny leśne. Projekt uwzględnia również realizację połączeń z istniejącą infrastrukturą drogową oraz budowę ścieżki pieszo-rowerowej. Każdy pas ruchu na moście będzie miał 3,5 metra szerokości. Wojewoda Śląski wydał już decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (decyzję ZRID) dla tego projektu.

Budowa nowego mostu jest w planach od wielu lat. Już w 2019 roku dofinansowanie na opracowanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji zostało przyznane w ramach rządowego programu „Mosty dla Regionów”. Początkowe koszty realizacji tego przedsięwzięcia szacowano na niemal 113 milionów złotych. Ostatecznie, na prace związane z projektem przyznano dotację wysokości 270,5 miliona złotych. Nawet biorąc pod uwagę wyraźny wzrost kosztów pracy i cen materiałów budowlanych w ciągu ostatnich czterech lat, początkowy kosztorys z 2019 roku wydaje się być zaniżony.