Podczas realizacji prac związanych z przekształceniem kopalni „Franciszek”, natrafiono na nieprzewidziane odkrycie. W budynku, który kiedyś pełnił funkcję straży pożarnej tejże kopalni, odkryto struktury wykonane z cegły, które okazały się być kanałami!
Intensywne prace w kopalni „Franciszek” przynoszą niespodziewane rezultaty, ujawniając jej ukryte sekrety. Aleksandra Skowronek, pełniąca funkcję wiceprezydenta, podzieliła ekscytujące informacje na swoim profilu mediów społecznościowych – w budynku dawnej straży pożarnej kopalni „Franciszek” zostały odnalezione kanały ceglane! Analizy początkowe sugerują, że jeden z nich łączył straż pożarną z cechownią, natomiast drugi prowadził do maszynowni.
Miejscowe władze mają nadzieję, że niebawem uda się dokładnie określić funkcję oraz trasę tych podziemnych kanałów. Zastanawiają się również nad możliwościami wykorzystania tych struktur przy planowaniu przyszłego zagospodarowania terenu kopalni.
Aktualnie w kopalni „Franciszek” trwają prace adaptacyjne, które mają na celu przekształcenie budynku na Lokalne Centrum Tradycji. Budynek administracyjny zostanie podzielony na kilka stref tematycznych:
„izbę kapelmajstra”, poświęconą historii muzyki i śpiewu naszego miasta,
„izbę śląskiego master chefa” dla amatorów tradycyjnej kuchni śląskiej, gdzie będą mogli zgłębić jej tajemnice,
„izbę szycia”, gdzie będzie można nauczyć się technik szydełkowania i robienia na drutach, a także poznać historię śląskich strojów ludowych,
„izbę bajtla” – przestrzeń przeznaczoną do gier i zabaw dla dzieci,
„działek”, czyli teren zewnętrzny do uprawy warzyw.
Całkowity koszt remontu budynku wyniesie więcej niż 2 miliony złotych. Kwota ta zostanie pokryta dzięki wygranej w konkursie Fundacji Most the Most – „Nasz Zabytek” (1 mln zł) oraz dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez GZM. Zakończenie prac przewidziane jest na grudzień obecnego roku.