Ryzyko utraty samochodu, prawa jazdy, a nawet pracy, czy też perspektywa wysokich grzywien nie odstrasza niektórych kierowców od prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Jest to problem, z którym na co dzień boryka się policja, ciesząca się przy tym dużym wsparciem ze strony społeczności. Część zatrzymań jest efektem informacji uzyskanych od odpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego. Zaprezentowane zostaną tu przypadki z poniedziałkowego poranka.
W ostatni poniedziałek, do godziny 12:00, trzy osoby wpadły w poważne tarapaty. Dwoje kierowców oraz jeden rowerzysta zostali zatrzymani za jazdę w stanie nietrzeźwości. Środkom transportu rowerzysty nałożono surową karę pieniężną w wysokości 1000 złotych. Tymczasem, obaj kierowcy utracili uprawnienia do prowadzenia pojazdów i teraz czeka ich sąd.
O godzinie 6:00 na ulicy Sobieskiego zatrzymano 43-letniego mężczyznę prowadzącego osobowy opel. Przeprowadzone badanie wykazało w jego organizmie 0,5 promila alkoholu. O godzinie 7:15 na ulicy Radoszowskiej zatrzymano natomiast 38-latka prowadzącego renault. W organizmie mężczyzny stwierdzono tę samą ilość alkoholu. Ostatni przypadek dotyczył 46-letniego rowerzysty zatrzymanego o 11:25 na ulicy Piastowskiej, który jechał niepewnie na rowerze. Badanie wykazało w jego organizmie podobną do poprzedników ilość alkoholu, za co został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych.
Zgodnie z prawem obowiązującym od 1 października 2023 roku, jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających może skutkować karą pozbawienia wolności nawet do trzech lat. Od 14 marca sąd ma możliwość orzeczenia przepaść pojazdu mechanicznego kierowanego przez sprawcę w ruchu lądowym.
Prawo przewiduje możliwość konfiskaty pojazdu dla osób skazanych za przestępstwa takie jak: spowodowanie bezpośredniego zagrożenia lub wywołanie katastrofy drogowej, wodnej lub lotniczej, narażając życie lub zdrowie wielu osób lub powodując duże straty materialne, nawet w stanie nieumyślności. Ponadto dotyczy to naruszenia zasad bezpieczeństwa i spowodowania nieumyślnego wypadku, w którym inna osoba odniosła tzw. średni uszczerbek na zdrowiu – będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a także ucieczki z miejsca zdarzenia lub spożywania alkoholu czy zażywania środka odurzającego po popełnieniu czynu przed przeprowadzeniem badania. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi sprawcy przekroczyła 1,5 promila, sąd musi orzec konfiskatę pojazdu. W przeciwnym przypadku decyzja o konfiskacie leży w gestii sądu.